Проф. Атанас Тасев: Газовият хъб „Балкан“ е една очевидна необходимост

Избрано 16.08.2018 09:19

Проектът за газовия хъб „Балкан“ не е епигонство, т.е. на принципа - видяла жабата, че подковават вола, та и ние сме решили това да правим, а е една очевидна необходимост. По-скоро газовият хъб е възможност държавата да запази капацитетните възможности на модернизираната ни газопреносна система, в която сме инвестирали много. Вече имаме 4 нови компресорни станции – Странджа, Лозенец, Ихтиман и Петрич с най-модерните турбокомпресори и в режим да се преориентират количествата газ.

Както е известно, от 1 януари 2020 година Украйна категорично спира доставките през Трансбалканския газопровод или най-малко с първата тръба на „Турски поток“ 14 млрд. куб.м. газ годишно отпадат от транзита. Така че държавата прави всичко възможно да минимизира загубите от изпразването на нашата транзитна система. По тази причина възникна идеята за газовия гъб „Балкан“, възприемана от много хора като химера. От юни обаче, след посещението на Бойко Борисов при Владимир Путин и последвалата визита на наша делегация в Брюксел, в която и аз участвах, проектът на хъба се превръща в реалност и голяма необходимост. Защото, отпадането на тези количества означава „Булгартрансгаз“ да се лиши от приходи. А не е тайна, че стабилността на държавното дружество се крепи на транзита от 18 млрд. куб. м. газ годишно.

В обзорната статия на международните информационни агенции се отделя внимание и на откритото на 3 август разширение на газопровода ни за Турция. 20-километровият участък от Лозенец до Недялско беше открит в присъствието на премиера и турска делегация, начело с министъра на енергетиката Фатих Дьонмез. Предстои да се изградят до самата турска граница още 11 километра. Плановете са България сама да извърши строителството. Идеята е след като втората тръба „Турски поток“ се насочи от Каракьой – празната тръба и новата да може да поемат 15,75 млрд. куб. м. газ.

Факт е, че този път България си написа добре домашното и държавата действа проактивно, т.е. изпревари събитията. „Както виждате интерконекторът Комотини-Стара Загора, който евентуално ще ни даде възможност да получаваме 1 млрд. куб.м. азерски газ, още не е в работна фаза. Същевременно газовата връзка с Турция вече е реалност. Хубаво беше, че в присъствието на турския министър Бойко Борисов го провокира да потвърди, че „Турски поток - 2“ няма да се насочи към гръцкото направление, а към нас. Това е добрата новина. Разбира се, не трябва да преувеличаваме ролята на газовия хъб „Балкан“, защото ако останем само като транзитираща страна, не можем да реализираме газовия хъб. Той е преди всичко транзит плюс търговия на наша територия. С реализацията на интерконектора с „Турски поток - 2“ ще получим възможността да търгуваме или на турската граница, или на сръбската.

Между другото, много важно е изказването на шефа на „Газпром“ Алексей Милер, който каза, че е по-целесъобразно не да се строи нов газопровод, паралелен на Трансадриатическия (на територията на Гърция, Адриатика, Южна Италия), а да се използват възможностите на газопреносните системи на България, Сърбия и Унгария. В този случай ние ще имаме възможността да правим микс от азерски газ, от регазификационния терминал в Александруполис. На една търговска платформа може да идват дори клиенти от австрийския „Баумгартен“, за да търгуват на наша територия.

По отношение на тезата, че хъбовете никнат на Балканите „като гъби“, смятам, че всеки има място на картата и това не може да ни притеснява.

С изграждането на хъба България избягва голямата опасност да бъде зачеркната от газовата карта на Европа. Това бурно развитие показва, че ние сме в правилната посока, хванали сме влака навреме. Струва си да отбележа и че за първи път има политически консенсус в България. Дори на ниво президент и премиер има пълно разбиране, което означава, че политиците ни осъзнават какво означава да се обединиш около национален проблем. /БГНЕС

----------------

Проф. Атанас Тасев, енергиен експерт. Анализът е направен за БГНЕС.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911