Ваксините и фалшивите новини

Избрано 15.08.2018 15:52

Фалшиви новини разпространяват в Индия слухове, че комбинираната ваксина срещу морбили и рубеола е правителствена конспирация за спиране ръста на мюсюлманското население в страната.

Телевизионно предаване, в което лъжливите слухове се опровергават, е монтирано и разпространявано по интернет като видеоклип, според който ваксините застрашават живота на хиляди деца.

Телевизионното предаване, което се опитва да разбие неверните твърдения е озаглавено „Съществува ли инжекция, която прави мюсюлманите импотентни?“. Цялото съдържание на предаването е монтирано в клип с продължителност от едва 3 минути, който служи за точно обратната цел — потвърждаване на конспиративните теории.

„Идеята на предаването е да опровергае фалшивите новини и е много неправилно то да бъде използвано за разпространяване на неверни слухове“, твърди Милинд Хандекар, изпълнителен редактор на телевизия ABP News.

Фалшивите сигнали, които включват печатни съобщения, аудио и видео клипове, за вредата от ваксините се повиха за пръв път в Индия, след като здравните власти в страната стартираха на 5 февруари 2017 година най-мащабната в света кампания за ваксинация срещу морбили и рубеола. Не беше изминала и седмица, когато слуховете, че ваксинацията е конспирация на чуждестранните фармацевтични компании и инжекциите оказват негативно въздействие на паметта и интелекта на децата, се трансформираха в твърдения, че всъщност става въпрос за кампания срещу мюсюлманското население на Индия.

Видеоклипът се разпространи със скоростта на горски пожар дори още преди кампанията за ваксинация да е започнала в редица индийски провинции. Именно тези фалшиви новини са в основата процентът на ваксинираните в провинциите със значително мюсюлманско население да бъде значително по-нисък.

Фалшивият клип достигна до Манипур преди ваксините и спринцовките. „Образователните материали на Министерството на здравеопазването пристигнаха в Манипур на 25 март. Видеоклипът обаче се споделяше между хората още от октомври миналата година“, заяви доктор Нандикишвор, който отговаря за кампанията в Манипур.

„Клипът имаше за цел да създаде проблеми и успя. За първи път имаме проблеми при ваксинации. Такива не сме срещали нито при рутинните имунизации, нито по време на кампанията срещу детски паралич“, добавя доктор Нандикишвор.

Друг популярен видео клип показва детско погребение като се твърди, че смъртта е причинена от ваксина, въпреки че разследването опроверга подобни твърдения. Според здравните власти клипът е оказал сериозно въздействие върху местните хора и процентът на отказ от ваксинации се е повишил значително. Удължаването на срока на кампанията също не е дало задоволителен резултат.

Макар и с известно забавяне, властите все пак успяха ефективно да отговорят на фалшивите информации. „В началото бяхме изненадани от съпротивата срещу ваксините, но сега сме по-силни в социалните медии, тъй като се обърнахме към местни авторитети, които да подкрепят кампанията. Тази стратегия доведе до повишаване на процента ваксинирани по време на втория и третия етап на кампанията“, твърди доктор Ясмин Али Хаке, представител на УНИЦЕФ за Индия. УНИЦЕФ и Световната здравна организация оказват техническа и мониторингова помощ за кампанията.

Успехи бяха постигнати при съвместната работи с местни религиозни водачи и граждански авторитети. „Освен, че използвахме радиото, телевизията, плакати, текстови съобщения и социалните мрежи, за да убедим хората да се ваксинират, в районите, където имаше най-сериозна съпротива, проведохме няколко срещи на живо с представители на общността, религиозни водачи и учители“, добавя доктор Нандкишвор.

Имамите призоваваха към ваксинация по време на петъчните молитви. Медресетата (религиозни училища) също имаха своето място в кампанията. В авторитетното медресе Дар-ул-Улюм например, едва 16 от 151 момчета, на възраст под 15 години, все още не са ваксинирани.

Заместник-директорът на медресето Мухеюдин Мазахири също е получил монтирания видеоклип. „Всички получихме клипа, но аз проверих ваксината по интернет. Разбрах, че е безопасна и е произведена в Индия. След това се срещнах с лекари и лично се убедих дали има отделни ваксини за мюсюлмани и индуси, както се твърдеше. Разбрах, че не е истина“, твърди той.

Той е вече убеден. Да убедиш родителите обаче не е толкова лесно. Хората бяха толкова уплашени, че отначало не пускат децата си на училище в дните за ваксинация. Мазахири обаче решава да се сдобие с мостра на ваксината, спринцовка и да започне да прави собствени видеоклипове за това как работи ваксината, които после разпраща до родителите и религиозните лидери на общността. „Попитах ги защо се обръщат към автомонтьор, когато става въпрос за коли; към учител по въпросите на образованието и към доктор за лекарства. Ако се доверявате на лекарите за останалите болести, защо не и за това?“, допълва той.

Служителите в здравните центрове в населените с предимно с мюсюлмани райони обаче се оплакват, че хората чуват единствено какво казват имамите и молите. Затова подкрепата, която Мазахари получава от доктор Саид Бурханедин, член на комисията за малцинствата в Манипур, който 25 години е бил лекар в Мека, е от изключителна важност.

„Казвам на всички, че не могат да заминат на Хадж до Мека и Медина, без да са ваксинирани. Саудитска Арабия настоява на това. Хората не получават визи ако не са ваксинирани. Ваксината е безопасна и защитава децата ни“, твърди Бурханедин.

Медиците правят всичко възможно. Доктор Агнес Бегум, лекар в Импхал, столицата на щата Манипур, е ваксинирала трите си деца, на 3, 5 и седем години, в училище пред очите на учители и ученици, за да демонстрира, че ваксините не са опасни. Болничната сестра Ранджана и акушерката Таслима, от здравната служба в щата Бишнупур, през почивните си дни посещават отдалечени селища, за да ваксинират пропуснатите деца.

Морбилите са причинени от парамиксовирус, който се предава по въздушно-капков път или пряк контакт със заразен. Основни симптоми са високата температура, която се задържа от четири до седем дни, хрема, кашлица, зачервени и воднисти очи и обрив.

По данни на Световната здравна организация всяка година 47 хиляди души умират от морбили в Индия. Това представлява почти една трета от всички 134 200 смъртни случаи в света.

“Ако достигнем до 95% ваксинация на населението, защитени ще бъдат не само ваксинираните, но всички останали, защото масовата ваксинация води до придобиването на колективен имунитет и намалява концентрацията на вируса в околната среда”, твърди доктор Хаке.

Ваксинацията помогна за де факто ликвидирането вируса на морбили в Северна и Южна Америка, 33 държави в Европа, както и съседните на Индия Бутан и Малдиви. Индия също би могла да го постигне с ваксинация. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827