Великобритания измести Полша от върха в последния момент на Европейското по лека атлетика

Спорт 13.08.2018 17:06

Великобритания спечели класирането по медали на Европейското първенство по лека атлетика, което приключи вчера в Берлин. До последния момент изглеждаше, че ще има исторически триумф за Полша, но британците спечелиха последните две дисциплини на шампионата - щафетите 4х100 при мъжете и жените, за да се изкачат на върха.

Поляците доминираха в голяма част от хвърлянията, като спечелиха тласкането на гюле и хвърлянето на чук, както при мъжете, така и при жените. Представителите на страната се представиха силно и на пистата, печелейки златни медали на 800 метра при мъжете, 400 метра при жените и женската щафета 4х400. Към седемте си златни медала, поляците добавиха четири сребърни и един бронзов.

Половин час преди края на Европейското първенство Полша водеше на Великобритания с два златни медала, но островитяните доказаха, че в момента са без конкуренция в спринта на Стария континент, като спечелиха двете щафети 4х100, за да изравнят Полша по титли и да ги изпреварят, благодарение на факта, че имат пет сребърни и шест бронзови. Големият герой за британците бе Дина-Ашър Смит, която сложи тройната корона на главата си - титли от бяганията на 100, 200 и 4х100 метра. Жарнел Хюз грабна златото на 100 метра при мъжете, а в дългия спринт Нетаниъл Мичъл-Блейк остана втори след феноменалния Рамил Гулиев. За обрата в заключителния ден на първенството допринесе и Лора Мюир, която категорично спечели титлата на 1500 метра.

На трето място в генералното класиране по медали завършиха домакините от Германия, а със сребърния медал на Мирела Демирева във високия скок България дели 21-та позиция с Азербайджан и Словакия. /БГНЕС