Дойче Веле: Как ще се промени Германия с приемането на третия пол

Избрано 09.08.2018 14:05

Много скоро в документите на германските граждани ще се появи опцията за посочване на третия пол. Защо това е толкова важно за Германия разказва материал на „Дойче Веле“.

Дълго време в Германия интерсексуалните – хора с недостатъчно ясно определени полови признаци – бяха причислявани или към мъжкия, или към женския пол. През ноември 2017 г. Федералният конституционен съд реши, че в актовете за гражданско състояние трябва да се посочи и друг вариант, освен женски и мъжки пол. Според съдиите действащите до момента закони нарушават правата на интерсексуалните хора, представляват заплаха за развитието на тяхната личност и самовъзприемане.

Според различните изчисления във Федералната република живеят между 80 и 160 хиляди интерсексуални. В случай, че Законът за третия пол в официалните документи бъде приет, от 2019 г. за новородените с противоречиви биологични признаци в графата „пол“ ще се използва обозначаването „друг“ или „интер“. Всички възрастни граждани, имащи признаците на двата пола, при наличието на медицинско заключение, също ще могат да променят съответната графа в официалните си документи.

„Въпросът за половата принадлежност не е чисто медицински проблем. Всеки сам има правото да решава какъв да бъде и какъв пол да посочи в своите документи“, категорични са привържениците на нововъведението.

„Дойче Веле“ се свърза с човек, който с нетърпение очаква, кога решението на Конституционния съд ще намери отражение в законодателните актове и по този начин ще даде тласък и за приемането на подобни закони в другите западноевропейски държави. Той мечтае за времената, когато ще може да получи официален документ, в който ще бъде записана неговата истинска полова принадлежност.

В миналото Ирина, а днес Рене е руснак, който е потърсил убежище в Люксембург. Той отрано е осъзнал своята хомосексуалност и много бързо я е приел.

„С голям интерес следя случващото се в Германия. Признаването на правата на интерсексуалните е голям напредък в областта на спазването на човешките права. Миналата и тази година бяха белязани с важни събития за ЛГБТ общността – легализирането на еднополовите бракове и завършването на процеса на признаване на третия пол“, посочва Рене.

Според него някои западни държави, включително Люксембург, все още изостават от Германия. Процедурата по смяната на документите на интерсексуалните е много сложна, в някои страни дори все още съществува процедура за принудителна стерилизация.

„През април 2017 г. ЕСПЧ постанови, че искането за принудителна стерилизация, за да се признае юридически пола, нарушава човешките права. И всички страни-члеки на ЕС трябва да проведат съответните промени в законодателните актове. Надявам се, че в скоро време ще имам паспорт с маркер „Х“ в графата полова принадлежност“, заяви Рене.

На въпрос дали според него е допустима медицинска намеса при коригирането на пола в детска или юношеска възраст, той отговаря: „Отнасям се изключително негативно към това. Всички принудителни операции без медицински показатели са недопустими, това е каменен век. Хората трябва да имат избор: едни се решават на операция по смяна на пола, други не искат да променят нищо. За тях е много важна опцията „друг“ в графата „пол“.

Според Рене е необходима непрекъсната просветителска работа, за да могат родителите да не се страхуват от „ненормалността“ на своите интерсексуални деца не само в големите градове, но и в провинцията. /Дойче Веле
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957