Да намериш обществена тоалетна в София - мисия невъзможна

България 08.08.2018 08:26

За поредна година проблемът с обществените тоалетни в София остава актуален и нерешен. Техният малък брой намаля с още една, след като тази в градинката на бившата централна минерална баня затвори врати. Екип на БГНЕС се разходи из централната градска част, за да провери дали има работещи тоалетни. Според жителите колкото и да е техният брой, той е твърде малък за двумилионен град, който претендира за европейска столица.

„Като цяло не виждам тоалетни по парковете, градините и местата, където трябва да има. А ако има, те са недостатъчни като брой”, заяви Ники Николаев, който се занимава с доставка на храна с велосипед.

Според Анастасия Стойкова, която е излязла на разходка с детето си, от години тоалетните не отговарят на нуждите на жителите, защото като цяло ги няма. „Не стига, че ги няма, а където съществуват са и с работно време”, обясни майката.

Повечето хора смятат, че таксата между 50 ст. 1 лв., която обикновено посетителите трябва да платят, за да се облекчат е приемлива, други обаче не виждат смисъл в това.

„Плащането на такса, за да ходиш до тоалетна е пълно безумие. Предпочитам тези пари да дам за напитка, но не и за тоалетна”, категоричен е Явор Иванов.

От обиколката на екипа на агенцията стана ясно, че тоалетната в парка на „Св. Седмочисленици" не само не работи, а се използва за основа върху, която е поставена конструкция на заведение. Неговите маси се поставят между входовете на мъжката и женската тоалетна. В момента превърнатата тоалетна в кафене е затворено заради ремонта. Строителите обаче казаха, че в проекта не влиза възстановяването на функциите на нужника.

Тоалетната при пл. „Възраждане” работи, но тя е частна и входът за нея е 50 ст.

В парка на НДК също има две тоалетни – едната е откъм „Патриарх Евтимий” и се самопочиства, а другата е в подлеза на двореца на културата.


Срещу 1 лв. от тази привилегия могат да се възползват и посетителите на Борисовата градина, Южния парк и Зоологическата градина, където тоалетните са обществени. Друга възможност са 40-те химически тоалетни, които заради лошата поддръжка не са предпочитан вариант от жителите на града. Вместо това гражданите предпочитат да ходят по заведенията, откъдето обаче мигновено реагираха, поставяйки кодове на вратите или такса за посетители, които не са клиенти на заведението с оправданието, че нямат средства да предлагат безплатна градска тоалетна на жителите.

От Столичната община заявиха за БГНЕС, че в парковете на София през последните години са били изградени 4 нови обществени тоалетни - в Южния парк, в Борисовата градина и в парка на НДК. Годишната им поддръжка струва на общината 45 000 лв. Ремонтирана е и тоалетната в Ротондата на Централна гара.

От „Московска” 33 обявиха, че предстои да бъдат изградени 5 нови тоалетни в централната градска част, като част от проектите, които в момента се изпълняват и една тоалетна в парка „Дружба“.

От там добавиха, че на територията на Столичната община в паркове и градини има общо 40 химически тоалетни, които са осигурени по договор с фирма, която предоставя тоалетни кабини и обслужването им.

„Обслужването включва през летните месеци ежедневен сервиз. През зимните месеци обслужването е 2/3 пъти седмично, в съответствие с посещаемостта на обектите. Договорът е на стойност 84 000 лв. Обслужването на химическите тоалетни през лятото струва около 7 200 лв. месечно”, подчертаха от пресцентъра на Столичната община.

Недостигът с обществени тоалетни в града се дължи на факта, че голяма част от тях са били разпродадени в периода от 2002 г. до 2014 г., както и че голяма част от тях в момента или не се поддържат и пустеят или са съборени и на тяхно място са се появили други сгради. От общината разказаха, че са направили опит да спасят една тоалетна в „Лозенец”, но собственикът е отказал да им я продаде или подари. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481