Един труден съюз: 5 точки на разногласия между Анкара и Вашингтон

Избрано 03.08.2018 16:03

Напреженията между Вашингтон и Анкара изкачиха още едно стъпало с американското решение в сряда да наложи санкции на двама турски министри във връзка със задържането на пастор Андрю Брънсън.

Турция се закле да отвърне. Този епизод изглежда апогей на двете години напрегнати отношения между двете съюзнички в НАТО.

Ето основните точки, които ги разделят:

Фетхуллах Гюлен

Присъствието в САЩ от 1999 г. на турския проповедник Фетхуллах Гюлен вероятно е основната причина за гнева на Анкара.

Турция обвинява бившия съюзник на президента Реджеп Тайип Ердоган, че е организирал опита за преврат на 15 юли 2016 г. и неуморно преследва привържениците му.

Турция многократно е искала екстрадирането на Гюлен, който отрича всякаква намеса в неуспешния опит за преврат.

До днес обаче исканията на Турция остават без отговор. "Въпросът е има ли достатъчно ясни доказателства за личната намеса на Фетхуллах Гюлен?", каза в края на юли високопоставен американски представител.

Задържани в Турция американци

Задържането в продължение на година и половина и след това поставянето под домашен арест на американския пастор Андрю Брънсън миналата седмица бе случаят, който взриви сегашната криза между Анкара и Вашингтон.

Брънсън, който ръководи протестантска църква в Измир, е обвинен в шпионаж и че е действал в подкрепа на мрежата на Фетхуллах Гюлен, както и на Кюрдската работническа партия /ПКК/. Двете организации са смятани за терористични в Турция.

Призовавайки за незабавното му освобождаване, Вашингтон заплаши Турция със санкции, след което в сряда вечерта изпълни заплахата си.

Освен Брънсън, още двама местни служители на американски мисии в Турция са задържани и един е под домашен арест.

Процесът Халкбанк

През май бившият заместник генерален директор на турската държавна банка Халкбанк Мехмет Хакан Атила бе осъден от американски съд на 32 месеца затвор за банкова измама и конспирация в афера за милиарди долари. Той обжалва решението и Анкара остро протестира след присъдата.

Аферата породи заплаха от колосална глоба срещу Халкбанк, перспектива, която безпокои турските власти.

Турско-иранският бизнесмен Реза Зараб е в центъра на взривоопасната афера. По време на процеса той замеси в нея президента Ердоган и министри от турското правителство.

Анкара нарече процеса "заговор", подготвен от Фетхуллах Гюлен.

Кюрдските милиции в Сирия

Турция непрестанно обвинява САЩ за подкрепата им за Силите за защита на народа /СЗН/ в Сирия, където се бори с групировката Ислямска държава.

Анкара обаче смята тези сили за крило на ПКК, квалифицирана като "терористична" както от Турция, така и от САЩ.

След първата офанзива през 2016 г. срещу кюрдските бойци и джихадистите, тази година Турция предприе операция за прогонване на СЗН от сирийския анклав Африн.

Тя заплаши да разшири офанзивата към Манбидж, където са разположени американски войници. Анкара и Вашингтон обаче се споразумяха за "пътна карта", предвиждаща изтегляне на СЗН от Манбидж и въвеждане на смесени патрули.

В началото на седмицата Турция заяви, че споразумението няма да бъде засегнато от сегашните напрежения. "Не виждам как /пътната карта/ може да функционира с наложените на Турция санкции", заяви обаче Аслъ Айдънташбаш, изследователка в Европейския съвет за международни отношения.

Сближаването между Анкара и Москва

Анкара и Москва си сътрудничат тясно по сирийския проблем, но главната причина за безпокойството на Вашингтон е сключеното споразумение за купуването от Турция на руски системи за противовъздушна защита С-400, несъвместими със системите на НАТО.

Американският конгрес одобри в сряда бюджет, забраняващ на Пентагона да достави на Турция военен самолет Ф-35, докато Анкара не се ангажира да прекрати преговорите за купуване на С-400.

Говорителят на президента Ердоган Ибрахим Калън заяви тази седмица, че Анкара има начини да предприеме юридически мерки, за да се противопостави на тази блокада.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911