Референдумът в Македония - насрочен, въпросите остават

Избрано 02.08.2018 14:36

Решението за произвеждане на референдум, на който гражданите на Република Македония ще трябва да се произнесат по въпроса "Дали сте за членство в ЕС и НАТО с приемане на договора между Република Македония и Република Гърция", бе прието с 68 гласа "за" в македонския парламент на 30 юли 2018 г.

Според гласуваното парламентарно решение референдумът ще се проведе на 30 септември 2018 г., но онова, което отстъпва от смисъла на съществуването на тази най-демократична форма за взимане на решения, е това, че резултатите от гражданското допитване няма да бъдат задължаващи за онези, които насрочват референдума, т.е. референдумът ще има консултативен характер, което на практика или според премиера Заев означава, че ако гражданите си останат вкъщи, институциите ще решат вместо тя,

В случай, че не бъде постигнат ценз /участие от 50 процента от общия брой избиратели в избирателния списък/, все пак ще продължи процедурата за провеждане на конституционни промени, поети като задължение с договора от Мала Преспа. Или казано просто, волята на гражданите е приемлива, само ако изпълнява очакванията на предложилите референдума.

Референдумът бе насрочен и веднага след това депутатите заминаха на почивка от 1 до 20 август. Кампанията трябва да започне на 10 септември. Но останаха много правни неясноти за конституционната и законовата обоснованост на този референдум. За няколко правни въпроса и неясноти около референдума говори проф. Биляна Ванковска в коментар за "Нова Македония".

Независимо какъв въпрос ще бъде формулиран, трябва да се изтъкне следното:

1. Договорът от Преспа не е встъпил в сила /не е ратифициран, т.е не е публикуван в държавен вестник, за да може гражданите да се произнесат по него/.

2. Конституцията не познава консултативен референдум за въпроси от компетентността на парламента. В. чл. 72 се казва, че решението на референдума е задължително. /Консултативен референдум предвижда Законът за референдум, което би трябвало да бъде предмет на оценка на Конституционния съд/.

3. Консултативен референдум е равносилен на безобидна анкета, особено когато "премиерът Мюнхаузен" вече обявява, че няма да зачете неговия изход, ако му се стори неблагоприятен, посочва проф. Ванковска.

Правната дилема дали гражданите трябва да се изясняват на референдум за договор /спогодбата от Преспа/, който не е встъпил в сила, тъй като не е ратифициран, т.е. не е публикуван в държавен вестник с конкретно решение, се "разрешава" от председателя на парламента Талат Джафери, който на журналистически въпрос на тази тема отговаря: "Ако се има предвид, че гражданите трябва да се изяснят на референдум за това, смятам, че е по-добре да се изчака резултатът от референдума".

Въпреки противоречието между конституцията и закона за референдума по отношение на решението за консултативния характер на допитването, все пак, се пренебрегва този момент на несъгласуваност - нещо, което би трябвало да разгледа Конституционният съд, а решението за референдума се позовава на член. 73, точка 1 от конституцията на Р Македония.

Решението се позовава на член 73, точка 1 от конституцията, а не се позовава на нито един член от Закона за референдума, което го прави правно грешно и неупотребимо. Конституцията не познава категория "референдум за консултация с гражданите". Това, че не е посочен член или няколко члена от Закона за референдума, според който властта ще организира референдума, остава пространство за възможни манипулации в бъдеще, което вероятно е цел на грешното решение. Властта е длъжна в решението да посочи според кои членове от закона за референдума го организира, за да знаят гражданите какво гласуват и как да защитят своето право по-нататък. Освен това по такива тежки въпроси, в които се споменава и ЕС, властта не бива да разписва консултативен референдум, тъй като нарушава член 120 от конституцията, където ясно е утвърдена процедурата за взимане на решение за встъпване или излизане от съюз или общност с други държави, смята професорът по конституционно право Татяна Каракамишева-Йовановска.

С решението за консултативен характер на референдума Каракамишева-Йовановска смята, че се създава възможност за манипулация на гражданите. В член 9, точка 1, алинея 3 и 5 от Закона за референдум ясно се казва, че на референдум гражданите взимат решение, това в решението никъде не е посочено, което означава, че властта прави още една манипулация с гражданите, казва Каракамишева-Йовановска.

Ускореността на цялата процедура за провеждане на референдума, както и подценяването на законовите и конституционните разпореждания, които би трябвало да легализират решението на гражданите, остава голямо пространство за съмнение, че този референдумен призив на властта се организира формално и като алиби за формална демокрация. Такова законово омаловажаване в името на европейските ценности, илюстративно и разговорно описва в дебат в социалните мрежи журналистът Зоран Иванов, поддръжник на споразумението от Мала Преспа.

И аз искам всичко да е по закон, но общо взето в Македония това е мисловно понятие. Затова сега няма закон, всички масово отиваме на референдум. Към интеграцията, па макар и противоправно. И това е с цел и тук в Македония най-накрая да проработи правото, това е мотивът. Когато еволюцията е бавна, проработва революцията, но само да е "просветена" и да води към европейски ценности, написа Иванов.

Премиерът Зоран Заев вчера изпрати апел към гражданите да гледат сериозно на своето участие в референдума. Всички знаем, че огромното мнозинство ще бъдат "за" и трябва да почитаме тази воля на гражданите. Уверен съм, че ще бъде успешен, с повече от 50 процента участие и огромното мнозинство ще гласува за европейското бъдеще. Няма друга алтернатива за Македония. Можем да бъдем различно партийно или религиозно определени, богати или бедни, но всички сме равноправни граждани, с еднакви права и задължения в тази страна. Сега правата и задълженията идват заедно. Убеден съм до небето, че ще излязат да кажат решението. Убеден съм, че референдумът ще успее, а след това ние ще послушаме нашия народ, заяви Заев.

За постигането на желаната активност на референдума, премиерът Зоран Заев се позова на истинския патриотизъм. Този път на референдума ще поемем отговорност за себе си и своето семейство и ще излезем да гласуваме така, както мислим. Има опция "за" или "против". Но няма опция дали да участваме или не. Трябва да участваме, ако сме истински патриоти, заяви Заев.

(БТА)
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827