Русия крие неудобни истини

Избрано 31.07.2018 10:38

На срещата на върха на 16 юли в Хелзинки напрежението между президентите на САЩ и Русия трябваше да спадне. Но много американци все още не разбират какво се случи там. Тръмп и подчинените му настояват: никакви договорки не е имало. Само че руските официални лица твърдят, че това съвсем не е така.

На пресконференция след срещата на върха не бяха направени изявления за никакви споразумения, дори и предварителни, както и не беше подписано никакво съвместно изявление. Но Тръмп и Путин разговаряха два часа очи в очи в присъствието на преводачи. Детайли не се съобщават , затова някои от демократите дори се готвеха да призоват в съда преводача на Тръмп, за да разкаже какво е чул. Но републиканците блокираха тази инициатива като неуместна.

Причина за това станаха многобройните дразнещи намеци от страна на руски чиновници за това, че на срещата на върха са били постигнати някакви „договорки“ (слаба форма на споразумение, разбиране или план).

Константин Косачов шеф на комисията по външни работи в горната камара на руския парламент, освен „договорки“ дори използва по-силния термин - „споразумения“. Той предположи, че тяхното осъществяване ще предизвика съмнения.

„Ако в това, че Руската федерация е готова и може да приложи резултатите от тази среща на върха, няма съмнение“, каза той,“то по отношение на САЩ съмнения има: те се отнасят не само до това иска или не Тръмп , но и за това ще успее ли той д0а изпълни тези споразумения. Според мен него силно го ограничават Конгреса и други институции на САЩ, да не говорим пък за специалните служби.“

Всички недомлъвки предизвикаха нервна реакция в американците. Но официалните представители на Кремъл не престанаха: още повече намеци дойдоха от министерство на отбраната и, поне два пъти, от посланика на Русия във Вашингтон Анатолий Антонов. На 19 юли Путин лично каза пред руски дипломати, че срещата на върха „беше като цяло успешна и доведе до полезни взаимоотношения“.

Министерството на отбраната и Антонов (които говориха за „важно устно споразумение“ между Путин и Тръмп) изразиха намерение да действат, както е било договорено. Посланикът, с когото чиновници от САЩ с неохота се готвеха да се срещнат, обеща „да чука по всички врати“ във Вашингтон, „за да получи окончателна представа за това, както конкретно трябва да правим заедно, за да се реализират договореностите и идеите, които подкрепиха двамата президенти“.


Разбира се, че всички недомлъвки предизвикаха нервна реакция в САЩ: още повече, че медиите в Америка оцениха „договорките“ като „споразумения“. Стивън Пайфър, ветеран в задграничните институции на САЩ, написа за Института Брукингс:“Проблемът се корени в това, че американците не знаят какви споразумения са постигнати в Хелзинки. Те могат да бъдат добри или лоши. Администрацията на Тръмп трябва да изясни това възможно най-бързо и да му придаде гласност на това, на което президентът се е съгласил по време на срещата. До момента, докато това не се случи, отчитайки, че Тръмп има работа с Путин, Белият дом не трябва да се учудва, че мнозина очакват най-лошото.“

Доколкото Русия не е предоставила информация, даваща разбиране за това, което е било обсъждано, това свидетелства, че едва ли става дума за нещо, което Русия и САЩ могат да осъществят на практика.

Путин предложи провеждането на референдум за определяне статута на територията на източна Украйна. Но Тръмп не може да бъде купен с това, доколкото знае, или поне съветниците му знаят, че Украйна няма да приеме такова решение: до тогава, докато Русия не прекрати помощта си за сепаратистите, и те не сложат оръжие. Що се отнася до Сирия както Путин, така и Тръмп поотделно вече постигнаха разбиране с премиера на Израел Бенямин Нетаняху, че иранските войски трябва да се отдалечат от израелските граници. Страните нямаше за какво повече да се договарят. Също така се споменаваше въпросът за контрол над въоръженията/ видно е, че Тръмп и Путин са се съгласили, че нямат сериозни възражения против разширяване на сътрудничеството по съществуващите споразумения, включително Договора за съкращаване и ограничаване на нападателните стратегически оръжия-3. Но каквито и да било решения по този въпрос трябва да се вземат по време на добре подготвени преговори.

Отчитайки, че Тръмп едва ли е направил нещо за постигането на някакъв сериозен напредък с Путин – дори след Хелзинки има тласък за засилване на санкциите срещу Русия – президентът на САЩ няма никакви възможности да действа в съответствие с каквито и да било неопределени устни договорки. Тръмп няма право да подписва каквато и да било съвременна версия на пакта Молотов-Рибентроп, предаваща част от Украйна на Путин или да сключва секретни сделки, в рамките на които длъжностни лица от САЩ могат да бъдат пратени в Русия, за да бъдат заставени там да признаят за изфабрикуването на обвинения.

Дори и ако той действително е подписал нещо, би последвал отговор, а след това – отстъпление. В тази отровна атмосфера Тръмп може единствено да признае, че на срещата не се е случило нищо. И едновременно с това да настоява, че тя е била успешна. Именно така и направи той в своето съобщение в Туитър на 23 юли:“Когато чуете, как във фалшивите новини се отразява моята среща с президента Путин и за всичко, което съм предал, помнете – аз не съм давал НИЩО, ние просто си говорихме за бъдещите привилегии за двете страни. Освен това се разбрахме, което вече е добре. Но само не и за корумпираните медии“.

В същия ден неговият говорител Сара Сандърс каза, че „единственото конкретно разбирателство, което е било постигнато, е в това, че двата екипа по национална сигурност – от Съединените щати и Русия – ще продължат тези обсъждания в работен режим“. Всичко това се вписваше в мъглявите заявления на руснаците – тези изявления, за разлика от руските, са по-конкретни и показващи, че Тръмп не се интересува от играта на инсинуации.

Причината, поради която нито Русия, нито САЩ не дават гласност на детайли от преговорите е в това, че няма какво да се огласява. Видно е, че руснаците по указания от Путин просто издевателстват над американците: дразнят ги и ги правят параноични. Както каза Косачов, те разбират, че дори ако Тръмп и да е искал пробив, той всъщност е обграден. При тези условия всичко, което те биха могли да направят, е да действат с тролове срещу американците, в това число и Тръмп, подчертавайки борбата вътре във Вашингтон и заставяйки президента да изглежда безсилен.

Руско-американските отношения не се намират на най-ниското ниво, както каза Тръмп преди срещата на върха; те са били по-лоши и ще вървят към влошаване, независимо от личните симпатии и цели на Тръмп и Путин. Путин няма никакви основания за оптимизъм. Но изглежда, че той е решил да се наслаждава на резултатите от пътуването: правейки ги колкото е възможно по-неудобни за американците./БГНЕС

................

Леонид Бершидски, агенция Блумбърг
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447