Пътят към еврото за източноевропейските страни става все по-труден

България 19.07.2018 10:42

За източноевропейските държави пътят към еврото става все по-труден, пише Bloomberg.

България е поредната бивша комунистическа страна, която е насочила поглед към единната валута. Тя получи одобрение от Европейския съюз, за да продължи пътя си към еврото, но трябва да изпълни по-строги критерии от предишните кандидати.

Финансовите министри от еврозоната заявиха, че новите условия ще продължат да се прилагат и за следващите балкански кандидати за еврото - Хърватия и Румъния.

България отговаря на официалните критерии за приемане на еврото и се надяваше да кандидатства за влизане в чакалнята на обща валута - валутният механизъм ERM-2 - още през това лято.

Но след размириците в борбата с гръцкия дълг и скандалите за пране на пари в нови членки на еврозоната като Литва, ЕС не поема никакви рискове.

Допълнителните изисквания включват сътрудничество с банковия съюз на блока и стъпки за ограничаване на корупцията, което допълнително изнервя българското правителство.

"Въпросите, свързани с банковия надзор, институционалната и реалната конвергенция, придобиха важна тежест при приемането на нови членове в евро клуба", каза Чиприан Даскалу, главен икономист за Балканите в ING Bank.

"Може да звучи като промяна на правилата в движение, но изглежда необходимо след европейската дългова криза", посочва Даскалу.

Новите условия за влизане в ЕС почти сигурно ще се прилагат към Хърватия, която потвърди миналата седмица, че има за цел да се присъедини към ERM-2 до 2020 г.

В деня след обявяването на ЕС за България, управителят на хърватската централна банка Борис Вуйчич беше спокоен, наричайки членството в еврозоната "естествена следваща стъпка" за Хърватия.

Румъния също напредва с плановете си за еврото. И при нея съществуват подобни опасения, свързани с корупцията - проблем, който държи София и Букурещ извън Шенген.

Друга тревога и за трите балкански държави е разликата в богатството между тях и по-богатите страни от ЕС.

Брюксел приканва България, най-бедната страна в блока, да осигури устойчиво икономическо сближаване - условие, което не е поставено на балтийските държави, когато кандидатстваха за присъединяване към ERM-2.

България може да стане част от еврозоната 3 години след като влезе в чакалнята, заяви в интервю за БТА еврокомисарят, отговарящ за еврото и финансовата стабилност Валдис Домбровскис.

Страната ни трябва да престои в чакалнята поне 2 години, след което Брюксел ще прецени дали сме практически готови за общата валута. Най-важното е София да изпълнява икономическите критерии от Маастрихт, а в момента тя отговаря на всички тях, обясни Домбровскис.

Новите изисквания показват, че ЕС се учи от грешките в миналото с други пресни членове на еврото, докато валутната зона се разраства, според Даниел Грос, директор на Центъра за европейски политически изследвания в Брюксел.

"Опитът в балтийските държава показа, че ако една страна с много по-ниско ниво на доходи се присъедини, тя може да попадне в опасен цикъл на бурен скок и рязък спад", отбеляза Грос пред Bloomberg.

"Абсолютно необходимо е ЕС да се стабилизира и ще бъде в интерес на кандидатите да подобрят върховенството на закона у дома", добавя той. /money.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822