Приеха окончателно закона за марките и географските означения

България 12.07.2018 14:26

Парламентът гласува окончателно промени в закона за марките и географските означения, съобщи БТА. Според текстовете не се регистрират по реда на този закон географски означения за земеделски продукти и храни, които попадат в обхвата на еврорегламент за схемите за качество на земеделските продукти и храни.

Правната закрила на регистрирано географско означение се прекратява с прекратяване на юридическото лице - единствен ползвател; с отказ от правото на ползване на единствения ползвател без правоприемство.

Притежателите на права върху регистрирани географски означения за земеделски продукти или храни, които попадат в обхвата на регламента на ЕС, не могат да предявяват искове за нарушения, извършени до влизането в сила на този закон.

Не се образуват административно-наказателни производства за извършени преди влизането в сила на този закон нарушения на права върху регистрирани географски означения за земеделски продукти или храни, които попадат в обхвата на еврорегламента.

Парламентът увеличи и таксите в касационното производство по Административнопроцесуалния кодекс. Текстовете бяха приети днес на второ четене.

Срещу тях възразиха от БСП, тъй като таксата за физическите лица от 5 лева става 70 лева, а тази за юридическите лица от 75 лева - 370 лева.

Когато има определяем материален интерес по делото се дължи такса, определена като процент от интереса, предвиждат разпоредбите. За гражданите, едноличните търговци, организациите, държавните и общинските органи и за други лица, осъществяващи публични функции и организации, предоставящи обществени услуги, таксата е в размер 0,8 на сто от материалния интерес, но не повече от 1 700 лв., а в случаите, когато материалният интерес е над 10 000 000 лв. - таксата е в размер 4 500 лв.

Независимо дали по делото има определяем материален интерес или не, таксите при касационно обжалване по дела за пенсионно, здравно и социално осигуряване са 30 лв. за гражданите и едноличните търговци и 200 лв. за организациите, държавните и общинските органи и за други лица, осъществяващи публични функции и организации, предоставящи обществени услуги.

За производство, образувано по частна жалба, се събира такса от 30 лева за граждани и 150 лева за организации, решиха депутатите. Не се дължи такса от граждани за частна жалба по дела за пенсионно, здравно и социално осигуряване.

Не подлежат на отмяна влезлите в сила решения, постановени по оспорване на общ или подзаконов нормативен акт, прие още парламентът. От левицата възразиха, че с този текст се възпрепятства обжалването на влезли в сила решения.
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822