Осман Октай: Призивът на ислямските терористи „Аллах акбар” вече е превзел кемалистка Турция

Избрано 29.06.2018 10:06

Интервю на Светослав Пинтев

- Г-н Октай, изненадан ли сте от ситуацията в Турция след изборите?

- Няма изненада в контролирания еднолично от Ердоган изборен процес, който подготви и проведе цялата кампания и изборите в условия на еднолично управление и извънредна ситуация. Особено контролирането дори на организационно медийното пространство на мероприятията на опозицията.

- Но опозицията не реагира така бурно и яростно, както се очакваше? Затраяха си, признаха резултатите…

- Ердоган предупреди вечерта след изборите, при излизането на първите прогнозни резултати, че всяко оспорване на неговата победа ще се приема като акт срещу Турция. След победата му това е реална заплаха за всеки гражданин, включително за политическите лидери на опозицията. Единствената изненада от тези избори беше, че партията му има по-малко от половината народни представители в турския Меджлис. Това поставя неговата парламентарна група под контрола на Девлет Бахчели и неговите крайни националисти. Затова всички анализатори заявиха: „Национал-ислямистите дойдоха на власт в Турция.“ Аз споделям това мнение. Другата изненада всъщност беше, че въпреки цялостния контрол от страна на Ердоган, извънредното положение, с участието на армия и жандармерия, Кюрдската партия реализира близо 12% изборна победа и влезе в парламента, въпреки, че техните лидери са в затвора. От 40 места в предишния парламент те стигнаха до 67 места. Това показва, че опитите на Ердоган да внушава на целия свят, че няма напрежение между неговата партия и неговото управление и кюрдското население, не отговаря на истината. От няколко години се опасявам и сега продължавам да се опасявам, че това напрежение ще се задълбочава. Въпреки страха кюрдското население се самоопредели със свои политически позиции и намерения за бъдещето в Турция.

- А и в кюрдските провинции отдавна се води необявена война?

- Видя се от анализите, че Народно-демократичната партия на кюрдите получава сериозен брой гласове в различни градове на страната, не само в кюрдските райони. Това показва, че в цяла Турция живее кюрдско население, което е в напрегната ситуация, която ще става още-по напрегната. От опит знам, както в България се знаеше, че всеки турчин гласува за ДПС, от тук нататък Ердоган ще смята, че всеки кюрд гласува за кюрдската партия. Защо казвам това? Финансовият колапс, който беше тръгнал в Турция и провокира прибързването с предсрочните избори, рухването на лирата, не е в миналото.

- Заради това ли Ердоган избърза с изборите?

- Точно заради това. Направи предсрочни избори, въпреки че само преди няколко месеца казваше, че всеки, който иска предсрочни избори тази година извършва престъпление против турската демокрация. В този смисъл оттук нататък цялата отговорност вече е натоварена върху Ердоган, каквото и да се случи в Турция, а това в никакъв случай не е добре за самия него и за неговото бъдеще. Дори хората в екипа му ще работят в ситуация на страх и парализа без да могат да решават каквото и да е без негова санкция. Още повече, че Турция е разделена не само на етнически признак. Има големи проблеми с алианите, т.нар. казълбаши или шиити в Турция, които масово гласуваха за опозицията. Видяхте колко емоции имаше на митингите на Индже.

- Кандидатът на кемалистите Мухарем Индже събра на последния митинг 5 милиона души на едно място, което е нечувано…

- Да, 5 милиона се събраха в Истанбул въпреки забраната корабите да пътуват, въпреки контрола върху мероприятията на опозицията. Сблъсъците по време на изборите, не всички бяха отразени, включително станаха и убийства. Беше убит лидер на „Добрата партия“. Досегашна светска Турция, кемалистка Турция, е променена. По всички площади преди изборите се викаше „Аллах акбар, „Алах е велик“, което е много притеснително. Това досега беше призив на Ислямска държава и на ислямските терористи. Всичко това не може да не разделя и да не тревожи Турция. Българските власти и българските служби трябва много внимателно да следят какви настроения ще има сред нашите изселници в Турция. В районите, където има много изселници от България Ердоган масово не получи достатъчно гласове.

- Националисти ще се настанят във властта на Турция, националисти има и във властта в България, това може ли да доведе до искри между двете държави?

- Не, не, нашите националисти са псевдонациоаналисти и патриоти, колкото да се докопат до властта. Политическите партньори на Бойко Борисов въобще не са на това ниво. Оттук нататък Ердоган ще има проблеми с Брюксел, проблеми с Америка, защото той продължава с провокациите. Убеден съм, че ще ги има заради нарушаването на човешките права, неговият тотален контрол върху съдебната система и присъдите в съда, тоталния контрол върху медиите. Убеден съм, че той сега ще отмени извънредното положение, което обслужваше единствено него, за да управлява с декрети. Сега вече няма да има нужда от извънредно положение, защото промените в Конституцията му дават право на еднолично управление и намеса. А това е толкова антиевропейско, че няма как Европа да си затвори очите. Особено в ситуация на инфлация, Турция е зависима изцяло от пазара в Европа.

- Дружбата с Путин навярно ще продължи да процъфтява?

- Там дружбата е единствено във връзка с интереси около различни проекти. Ердоган стана много добър специалист да рекетира Европа, което ползва и Путин. Примерно с темата за бежанците. Изведнъж по време на кампанията каза, че всички сирийци ще ги върне в Сирия. Две години аз повтарям тази теза, казвал съм го и във вашето издание, че той прочиства етнически територии в Сирия от кюрди. Затова провежда и военни действия. Дори обяви, че вече е върнал над 250 000 сирийци. През цялото време искаше да организира това етническо прочистване, дори със съдействието на НАТО и Брюксел. Когато не получи подкрепа започна военни действия и си го постигна. Сега на местата на кюрдите ще върне тези сирийци, които са при него и той ще контролира в бъдеще тези райони чрез тях. Това ще е другият проблем на Турция. Американците загубиха във Виетнам, руснаците загубиха в Афганистан. Колкото и силна армия да имаш, когато навлезеш в чужда територия, не можеш да надделееш на местното население, което води партизанска война. Ще е голямо напрежението с кюрдите и в самата Турция. Ердоган мислеше че е смазал кюрдската партия, а те вече са по-силни, отколкото на предишните избори. Като основател на ДПС много добре разбирам етническото политическо поведение. Как 28-30 години след смяната на имената българските мюсюлмани си гласуват за ДПС, въпреки че сме в НАТО и ЕС. Ситуацията с кюрдите е идентична. Ние още не знаем какви репресии и какъв контрол е имало в тези райони. Това тепърва ще се разбере колко хора са арестувани./faktor.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957