Дончев: Темата за евроинтеграцията на страните от Западните Балкани вече е част от дневния ред на Ев

България 27.06.2018 09:07

Твърде рано е да правим оценка на Българското европредседателство. Това каза в интервю за предаването „Преди всички“ вицепремиерът Томислав Дончев.

„Ефектите и политическите успехи трябва да се мерят следващите няколко месеца. Включително и по отношение на това доколко всички придвижени досиета как продължават. Всичко, което е вкарано в политическия дневен ред на Европа, по какъв начин продължава. Това ще бъде истинското измерение на това колко успешно е било председателство на Съвета на ЕС“, обясни той.

Според него държавният апарат и администрациите са се справили отлично с работата си по време на председателството: „Факт е, че България успя да отгледа за последните 10 години изключително добре подготвени експерти в администрациите, които са в министерствата, в постоянното представителство в Брюксел и като обща оценка мисля, че те свършиха чудесна работа. Моята оценка по отношение на администрациите ни е, че те се справиха отлично. От тук нататък е въпрос на мениджърска изкусност тези хора, с този капацитет, който са натрупали, включително да бъдат ползвани по най-добрия начин“.

По думите на вицепремиера, членството на Македония и Албания няма как да се случи лесно, но всички рационални аргументи предполагат, че Западните Балкани в перспектива трябва да бъдат част от ЕС: „Може би задача за политиците на някои от държавите-членки е да убедят техните граждани и техните общества. Съзнавам, че това невинаги е лесно“.

Дончев коментира и предстоящата многогодишна финансова рамка за периода 2021-2027 година:

„На мен предложението на ЕК ми харесва и считам, че е добре постижение, защото успява да съчетае всички стари предизвикателства, които имаме – кохезия, конвергенция, акцент върху научните изследвания и в същото време да обърнем внимание на новите предизвикателства, свързани със сигурност, миграция, добър баланс между всички разнопосочни интереси, включително и тези след Брекзит. Обичайно финалът – това, което имаме като продукт накрая, не се различава чак толкова радикално от предложението на Комисията, но винаги има промени“.

Вицепремиерът обясни, че структурирането на нов Европейски парламент отнема между 3 и 6 месеца, което би било проблем при приемането на многогодишната финансова рамка: „Тук големият проблем е цяла Европа, не България, да не закъснее много със следващия програмен период. Всички държави са свързани, защото ползват финансиране от всички финансови инструменти. Дупки във времето, в което не се реализира тази политика, би било щета за Европа“. /bnr.bg

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822