Денят на калиничките в Асеновград - смях и сълзи в бяло

Любопитно 24.06.2018 14:22

Всеизвестно е как едно малко момиченце може да завърти целия свят около себе си, особено когато е облечено като ангелче в миниатюрна булчинска премяна. Какво пък става, когато момиченцата са над триста?

Днешният ден в Асеновград е най-красивият празник, който човек може да си представи – само тук се провежда с огромен ентусиазъм обичай, обединяващ целия град в най-добрия му вид, предаде кореспондентът на БГНЕС от региона.

Обичаят на калиничките води началото си някъде от края на 19-ти век или началото на 20-ти, не е много ясно. Възникнал е първо в гръцката махала, затова се появява и думата калиничка – от хубава на гръцки. В началото просто са обличали с новите дрешки малки момиченца и са ги пращали да поръсят с китки съседите, за да отнесат късмет и благословия на Еньовден. По-късно вече кварталите се организират самодейно и момиченцата, които обикалят, стават повече. В по-ново време традицията влиза в културния календар на общината и придобива вида, познат и днес. А видът на този празник е наистина живописен. Започва се от предишната вечер, когато бъдещите калинички, водени от родителите си, ходят в Етнографския музей и потапят китки цветя в бакъри.

Днес сутринта се развихря истинският празник. От 9 часа в църквата "Свети Никола" се събира пъстро множество от момиченца в бяло, майки и бащи, баби и дядовци. Там отец Йордан Георгиев служи молебен за здраве на децата, а после тръгва шествие към параклиса "Въведение Богородично". Дворът на църквата е украсен с бели и розови балони, обикновено тук се правят семейни фотосесии, някои калинички се смеят, други плачат, трети спят. Най-малката калиничка днес, която видимо се беше адаптирала и към необичайната си рокля, и към интереса на околните, бе деветмесечната Ели. За разлика от нея, следващата най-малка, която беше само на 10 месеца, проспа успешно както църковната служба, така и военния оркестър.

При всички тези малки булки проявата прилича на сватба и като на всяка сватба, все нещо се обърква. Днес, за голям смях и на децата, и на родителите и публиката, военният оркестър отпраши с боен марш и бодра стъпка към съвсем друг параклис. По нареждане на пловдивския митрополит Николай, всяка градска проява в енорията се увенчава с военен духов оркестър, което в случая стои доста странно.


В движение днес военните стигнаха до една задънена улица, посвириха и помаршируваха малко на място и реагираха спрямо ситуацията – вместо да водят шествието, те го завършиха, тъй като то си продължи по познатата посока. С този весел гаф и с променения маршрут на шествието ще се запомни тазгодишният ден на калиничките, но после в градската градина ритуалът продължи по познатия начин – момиченцата минаваха под венци, а после получаваха грамоти от общината за участие в обичая. Три пъти поне може да бъде едно асеновградско момиченце калиничка, някои го правят до пет пъти. Асеновградчани вярват, че така децата получават благословия за здраве и щастлив живот.

В този ден момченцата стоят отстрани и подсмърчат, едно се изплъзна днес и мина под венеца, дадоха му грамота, но после си я взеха обратно. Няма начин при славата на бързоразвиващия се родопски град като столица на сватбените рокли, малките момиченца да не са с монопол. За да видят своите малки дъщери калинички, за този ден се връщат хора с корени от Асеновград откъде ли не – някои планират дори пътувания от чужбина. Обичаят привлича и доста зрители, защото зрелището на триста малки момиченца, всяко едно сладко до умиление, наистина си струва. Впрочем точно 350 грамоти бяха приготвени днес и всички те свършиха. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549