Лято без мазоли – мисията възможна

Любопитно 23.06.2018 18:48

Лято, слънце, плаж, страхотно време… Ето я прекрасната възможност да обуем леки пантофки и елегантни сандали! Но как да избегнем мазолите?

В тази статия ще ви разкажем как да разработите новите си обувки, как да спасите внезапно отеснялите си стари обувки – и дори ще ви разкрием някои професионални тайни на балерините и гимнастичките, които със сигурност знаят всичко за мазолите!

Правилните обувки

Летният сезон е открит, времето е чудесно, умът ви е замъглен от желание да си купите веднага нови модерни обувки или палави сандалки и тичате към магазина… Ето това е първата ви грешка!

Всяко пазаруване на обувки е по-добре да се планира предварително, и то най-добре за втората половина от деня. Ако пробвате нови обувки сутринта, много е вероятно чудесно стоящите в магазина пантофки да започнат следобед да ви стискат безмилостно, да ви натриват мазоли и да ви убиват.

От 15:00 ч. нататък краката ви вече по естествен път са отекли от ходене, седене и други типове натоварване, а стъпалото е достигнало максималните си обеми и е показало проблемните си места. На такъв крак много по-лесно ще разберете дали обувката е идеална за вас!

Разбира се, важно е да подходите към пазаруването трезво и разумно. Ако нещо ви изглежда като обувката на мечтите ви, но не ви пасва по размер или форма, не го купувайте. В тази сфера не стават чудеса! Можете да разтегнете нова обувка без щети на външния й вид максимум на половин номер – остатъкът ще ви убива, ще ви натрива мазоли и ще ви накара да зарежете този чифт обувки в килера за внуците си.



Ако вече купените обувки ви правят мазоли

В този случай можете да се възползвате от съветите на гимнастичките и балерините – техните професии са неразривно свързани с неудобни обувки и мазоли.

Всички сме се сблъсквали с това – новите или отдавна неносени (или неправилно съхранявани) обувки ни натриват мазоли. Какво да правим? Първо – не се отчайвайте! Има редица начини да разработите и разтегнете тесните обувки и да ги направите максимално удобни.

Честно си признаваме, че повечето домашни лайфхакове и проверени методи могат да уплашат неподготвения човек. Идеите да пълним скъпи маркови обувки с вряла вода или да изкисваме деликатни материали в спирт (да, често се срещат такива съвети!) ни се струват малко крайни…

Сред горе-долу безопасните варианти можем да ви препоръчаме следните:

- Внимателно нагряване със сешоар на най-хладния режим. Обуйте обувката с дебел чорап и насочете струята топъл въздух към проблемните места. Продухайте всяко такова за минимум 5 минути.

- Любимият метод на нашите баби – мокрите вестници. Натъпчете обувките плътно с влажна хартия, придайте им нужната форма и ги оставете да изсъхнат за 24 часа. Важно е да внимавате мокрият вестник да не изцапа обувките с мастилото си – и в никакъв случай не сушете обувките на парното или до други източници на топлина!

- Добрата стара класика – вълненият чорап! Обуйте новите обувки върху дебел вълнен чорап и ги разработете постепенно вкъщи няколко вечери подред.

Но ако нямате време за „разработване“ или не искате да излагате на риск новичките си обувчици с помощта на сешоар и мокри хартии – обърнете се към специалистите.

Още при закупуването на обувките помолете консултант-продавача да ви предложи специално средство за разтягане на артикула – пяна или спрей, подходящи за съответния материал. Можете да се обърнете и към обущар – той внимателно ще разтегне обувките ви на специален калъп. Това е сигурно най-бавният, но и най-безопасния начин да си напаснете нови обувки.


Ако все пак сте стигнали до болезнено натрита кожа и мазоли

Един от най-често срещаните проблеми на гимнастичките и балерините са вроговяванията и мазолите по краката. От гледна точка на физиологията вроговяванията са полезни – те защитават от постоянните натоварвания по-дълбоките слоеве на кожата. В ежедневието обаче удебелените части от кожата и мазолите предизвикват дискомфорт или болка при ходене, загрозяват женските крачета, могат да предизвикат излишно непрежение в стъпалата или да станат източник на инфекции. Затова задължително трябва да се борим с тях!

Сигурно най-важната професионална тайна е, че грижата за стъпалата трябва да е много редовна. Вроговената кожа не само е по-плътна, но и поема по-голямо натоварване при ходене и други физически дейности. Затова дамите, които заради професията си се сблъскват с подобни проблеми, препоръчват лечение на стъпалата на няколко етапа, чак до победата:

1. Размекване на кожата. За целта можете да си киснете краката в топла вода със соли (готварска, морска сол, соли за вана и т.н.), сода, ефирни масла и/или билки. Но запомнете, че преди процедурата трябва да се погрижите да не допуснете разпространение на бактерии и гъбички по здравите участъци от кожата. Пради всичко – дезинфекция!

2. Обработка на сухите мазоли и вроговени части със специални кератолитични (размекващи вроговения слой) средства. Може да са кремове, мазила или предвидени за стъпала лепенки и пластири. Много от тях съдържат силициева киселина и сяра, които имат кератолитично и антисептично действие. Тези средства позволяват да се смегчи в дълбочина вроговеният слой кожа и едновременно с това да се дезинфекцира проблемната зона, за да се предотвратят по-нататъшни инфекции. След третиране по инструкция можете да отстраните вроговената кожа с пемза или педикюрни инструменти. Но не забравяйте, че процедурата трябва да се повтаря до пълно изчезване на проблема!

3. Смяна на обувките. Ако твърдите мазоли възникват редовно, а не само при носене на нови или тесни обувки, възможно е проблемът да се корени в самите обувки – анатомичната им форма, материала на стелката или височината на токчето. В този случай ви съветваме да се консултирате с ортопед, който да оцени състоянието и строежа на стъпалото ви и да ви даде препоръки за подходящи модели обувки.

И запомнете – хубавите обувки, поддържаните крачета и кадърната борба с мазолите ще ви позволят да крачите навсякъде леко, грациозно и безгрижно! /woman.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027