Двама българи спечелиха първите места в ултрамаратона "Обиколката на Витоша" при колоездачите

Спорт 23.06.2018 17:03

Двама 25-годишни българи спечелиха първите места при мъжете и жените в колоездачния етап от "Обиколката на Витоша". В ултрамаратона, който продължава и утре, участват близо 3000 души от 25 държави. Събитието е част от инициативата "София - европейска столица на спорта 2018".

Дъжд, съчетан със силен вятър и кален терен не попречиха на ултрамаратона, чието начало беше поставено в 6.00 ч. пред резиденция "Бояна". Заради лошото време мнозина изпаднаха в хипотермия и прекратиха участието си, разказа пред "Хоризонт" победителката при жените Ивета Алексиева от Вършец. Тя измина разстоянието от близо 100 километра за 6 часа и 5 минути. Тя е финиширала първа и на още няколко състезание в България и на Балканите. На второ и трето място се класираха Ася Борисова и Лили Ангелова.

При мъжете първи финишира Александър Алексиев от Мъглиж, който от началото на годината се състезава за френски отбор. Неговото време е 4 часа и 11 минути. На второ място се класира Емил Стойнев, а на трето - Лъчезар Ангелов.

В полунощ започва бягането като обикновено на най бързите им отнема около девет часа, за да стигнат финала, така че победителите там ще са ясни утре преди обед.

"Витоша 100" се провежда всяка година. Дължината му е близо 100 км. при над 2 хиляди метра денивелация на трасето. Маршрутът започва от резиденция Бояна, минава през Владая, Рударци, язовир "Студена", Боснек, Чуйпетлово, Ярема, Железница, Бистрица, Симеоново и завършва отново в Бояна.
Тази година мотото е "Състезание без боклуци". Организаторите приканват участниците да носят свои бутилки за вода, да не използват пластмасови чаши за еднократна употреба и да прибират отпадъците си по време на състезанието. /bnr.bg