Гърция изпраща в понеделник писма до ЕС и НАТО, че подкрепя членството на Македония

ЕС и Свят 22.06.2018 20:04

В неделя писмата ще бъдат подписани от ръководителя на гръцката дипломация, а в понеделник сутринта ще бъдат изпратени до ЕС и НАТО. Те ще гласят, че Гърция няма да се противопоставя на европейска и евроатлантическа интеграция на Македония. Това бе съобщено лично от Никос Кодзияс, разговаряйки с репортери в края на Конференцията за стабилност и сигурност на гръцкия остров Родос.

Както съобщи кореспондента на МИА от Атина, министърът на външните работи на Гърция заяви, че миналия петък, преди подписването на договора, без да бъде задължен, е изпратил писмо до генералния секретар на НАТО, в което го уведомява и определя предпоставките, с които трябва да бъде свързана поканата за членство, т.е. условията, които предвижда самия договор.

По отношение на новите писма, Кодзияс потвърди, че е получил официално писмо от Скопие, в което го информират за ратификацията на Договора за разрешаване на спора за името от страна на македонския парламент, а в понеделник Гърция ще изпълни своята част от задълженията.

„В моят дипломатически офис писмата са подготвени още от вчера. Аз ще ги подпиша в неделя, за да бъдат изпратени в Европейския съюз и НАТО в понеделник сутринта. Това са писма, които казват, че съм бил уведомен от другата страна за ратифицирането на Договора в парламента и че въз основа на задълженията и условията, които съм поставил, могат да продължат напред", каза Кодзияс. Той обясни, че за да има напредък "е необходим положителен Договор със Съвета по общи въпроси, а там предстоят трудности, защото, както казах, има страни, които се противопоставят в този момент да се даде дата за започване на присъединителни преговори с ЕС“.

Никос Кодзияс спомена и страните, които са били против интеграция на Македония и Албания в ЕС и заяви, че "в същото време, 3 от 5-те страни, т.е. Люксембург, Дания и Германия са отстъпили от тази група, „вече нямат твърди опозиция, но остават Холандия и Франция".

На журналистически въпрос относно позицията на президента Георге Иванов, че няма да подпише договора и дали това създава проблеми, Кодзияс отговори отрицателно и обясни, че "ще има второ гласуване в парламента на Северна Македония".

„Разбира се, въз основа на тяхната конституция, Иванов трябва да го ратифицира. Съмнявам се, че той може да следва същата практика, както направи с албанския език, когато дори втория път не ратифицира закона, което не беше законно. Ако постъпи по същия начин, да не се съгласи със Северна Македония, негов заместник е председателят на Събранието и по този начин може председателят на Събранието да го подпише. Предполагам, че цялата тази ситуация ще завърши с референдума. Ако има референдум и има положителен резултат, тогава Иванов ще прекрати това свое поведение, каза Кодзияс. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549