Показаха другото лице на алпиниста Боян Петров - това на изследователя

България 21.06.2018 18:55

Безследно изчезналият български алпинист на Шиша Пангма Боян Петров преди всичко е учен и има много постижения в науката. Това казаха за него колегите му от Националния природонаучен музей на БАН, където днес показаха другото лице на алпиниста – това на изследователя, предаде репортер на БГНЕС.

„Боян Петров беше 20 години кадър на природонаучния музей. Затова време той свърши много работа освен като алпинист и като зоолог, спелеолог и природозащитник. Първият му труд беше посветен на изследването на скорпионите и паяците. Той беше силно увлечен и по изучаването на пещерната фауна. Посетил е над 450 пещери и има много публикации. Автор е на много статии в Червената книга, които се отнасят до фауната на България и пещерите като хабитати. Той има към 30 научни публикации и 8 книги, каза за БГНЕС бившият директор на музея и депутат д-р Петър Берон.

Той отбеляза, че Петров е събрал колекция от уникални високопланински обитатели, които е намерил около базовите лагери на всички тези осемхилядници. Берон каза, че те са изложени в БАН, предстои да бъдат изучени и част от тях ще бъдат кръстени на него – род Петрови или род Петровия, а в природонаучния музей ще бъде направен и специален кът на великия ни алпинист и учен, защото неговото име и принос не трябва да се забравят.

Неговият колега и приятел проф. Павел Стоев добавя, че Боян Петров не е само учен, но и новатор.

„Благодарение на Боян в нашата наука бяха вкарани непознати методи за изследване на прилепите като радиотелеметрия. Боян пръв започна да се занимава с генетиката на летящите бозайници. Той разкри и нови факти за миграцията, биологията и непознати досега видове прилепи. Както знаете, те са непознати у нас и повечето от тях са застрашени. Боян представляваше България в европейската конвенция за опазване на прилепите EUROBATS.

Освен огромния труд, който свърши,той създаде и център към музея за изследване на прилепите с неговите студенти“, разказа за приносите на Боян Петров проф. Стоев.

Той добави още, че в работата са се допълвали и заедно са се развивали като учени и изследователи. Стоев подчерта, че са били като скачени съдове в науката и заедно са написали над 20 статии, книги, заедно са били и на експедиции.

Всеки дошъл да научи за другото лице на алпиниста Боян Петров имаше възможността да сподели свои спомени, свързани с него в голяма тетрадка. До края на седмицата всеки, който го е познавал и Боян Петров е негов кумир, може да го направи. Тетрадката ще бъде изваждана по определени поводи и годишнини, свързани с Боян Петров. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911