Проф. Атанас Тасев: В Брюксел постигнахме важна крачка за газовия хъб „Балкан“

България 15.06.2018 08:02

Визитата на българската делегация в Брюксел е малка, но важна крачка по проекта за газовия хъб „Балкан“. Това коментира в интервю за БГНЕС енергийният експерт Атанас Тасев.

„Посещението означава, че вече сме си направили изводите от досегашната негативна практика и сме си взели поуките от спирането на газопровода „Южен поток“, който беше спрян от Брюксел, а не от България и дори не от Русия. Така, че първият и важен извод е, че ние отидохме и тръгнахме по пътеката, откъдето е самото начало, т.е. там където се взема решението в ЕК“, посочи експертът.

„Южен поток“ в нов вариант

Последвалото посещение на енергийния министър Теменужка Петкова в Белград проф. Тасев определя като вариант да се мисли за възстановяване в някакъв вид на „Южен поток“, но без да е съсобственик руската страна, а само българската. „Визитата показа, че много активно се разглежда изграждане на газово трасе от България през Зайчар до газоразпределителния хъб Баумгартен (Австрия). Това прави проектът по-атрактивен спрямо някои други алтернативи“, коментира той.

Нещото, което е важно към днешна дата и трябва да споменем е, че първият и основният вариант за изграждане на „Турски поток“ практически изглежда доста реализуем и изгоден. Минавайки тази тръба през България, руската страна ще похарчи пари до включването в нашата транзитна газопреносна система, която остава празна и разходите за транзитиране на газ до Гърция, до Македония, а и в западно направление ще бъдат минимални, смята енергийният експерт.


Парникови санкции и последвали неволи

Отичайки голямата драма на енергийния пазар, свързана с новата референтна рамка от 2021 година ни поставя в много тежки условия относно емисиите парникови газове. Очевидно ще получим някаква дерогация, но изненадата идва от друго направление – само за една година цената на въглеродния диоксид от 5.36 евро за тон вече е 16 евро. Ако се отчете тенденцията през 2021 година да бъде 30 евро за тон, това означава, че държавата ще плаща заради въглищните централи по 42 евро за тон емисии при нулева цена на тока. В момента най-евтината ни термоцентрала – ТЕЦ „Марица Изток 2“ е 50 евро. Това показва, че по икономически причини ще бъдем принудени тези централи да намалят своето производство или да бъдат спрени. Ето откъде идва ударът. А тогава с какво ще покрием недостига – или ще трябва да увеличим дела на ядрената енергия. Следващите няколко години страната се нуждае от два много мощни модула – между 150 и 200 мегавата мощност газотурбинни централи, които да стабилизират енергийната ни система. Освен това голям проблем са ВЕИ източниците, защото създават голямо колебание в производството.

„Виждам и ново потвърждение в Пътната карта на Европа, която казва, че до 2050 година в общото количество произведена енергия: 25% ще бъде от АЕЦ, 25% – от газотубинни централи и 25% – ВЕИ. Междувременно днес става ясно, че ЕС поставя изискване до 2030 година делът на ВЕИ да е 32 процента от общата енергия. Така че България се движи точно по начертания сценарий“, отбеляза проф. Тасев.


„Развитието на енергийната политика в ЕС за пореден път доказва, че България има нужда от АЕЦ „Белене“. Трябва да се отчете, че и животът на инсталираните през 2012 година ВЕИ мощности, който е 20 години, изтича 2032 г.. Пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ получи удължаване на лиценза с 10 години, или до 2027 година. Шести блок евентуално ще получи лиценз за също 10 години – до 2031. Оттам нататък идват проблемите след 2035 година, когато можем да останем с между 4000-5000 мегавата базови и подвърхови мощности“, отбеляза енергийният експерт.

Краят на ВЕИ мощности и мисъл за реактори от ново поколение

Спешно трябва да се работи по въпроса за изграждането на нов тип 4+ поколение реактори, базирани на бързи неутрони. Според него, ако сега говорим за 4 блока, е нонсенс, но след 2032 година това е напълно реално.

„Много важно в енергетика е проактивността. Защото, когато се налага да действаме на принципа за гасене на пожар, последствията могат да бъдат фатални“, заяви проф. Тасев.

Той припомни онази дискотека на електричеството при тоталитаризма.


„При новите условия няма как да се получи лоша услуга, защото доставчикът е заплашен от съдебни дела и се сбъдва една моя теза за асиметричността между стабилността на държавното управление и енергийната система: За да падне едно правителство, трябва да съвпаднат страшно много дестабилизиращи фактори. Или само един, за да започне да се случва нещо негативно в енергетиката – видяхте няколко правителства паднаха, което означава, че нашите политици трябва да мислят и проактивно, за да не се случи в следващите правителства това голямо неудобство. А с падане на кабинет – пак няма да се решат проблемите в енергетиката, от които страдаме всички“, заяви проф. Тасев и призова:

„Време е сега да се вземат важните решения“. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481