Гръцки медии: Северна Македония с македонски език и македонска идентичност

ЕС и Свят 12.06.2018 17:36

Република Северна Македония - име за всеобща употреба, с македонски език и македонска идентичност - това съдържа споразумението по спора за името, което трябва да подпишат Македония и Гърция, според гръцкото радио 24/7, цитирано от БТА.

По информация на гръцки журналисти споразумението съдържа следното:

- В македонската конституция се отстранява текстът за "защита на македонското малцинство" извън границите на страната.

- Определят се преходни периоди за промяна на вътрешни документи и този сложен процес се свързва с отварянето на глави в предприсъединителните преговори на Македония с ЕС.

- Формира се комисия, която ще разгледа употребата на търговските обозначения в двете страни.

- Признава се македонският език, със забележката, че Северна Македония в рамките на споразумението признава, че този език е със славянски произход /както е заведено в рамките на ООН/.

- По отношение на националността важи терминът Мacedonian/citizen of the Republic of North Macedonia с ясно споменаване, че народът на тази страна не е свързан с античната гръцка цивилизация.

Както съобщи кореспондентката на МИА от Атина, повече от подробностите по отношение на фазите за прилагане на споразумението, обявени от гръцкото радио, вече бяха публикувани от гръцките медии, а съвпадат и с това, което гръцкият външен министър Никос Кодзиас съобщи в интервю за телевизия Контра, а днес бе споменато от коалиционния партньор в правителството Панос Каменос.

Споразумението първо трябва да се ратифицира в македонския парламент, след което гръцкото правителство ще изпрати писма до НАТО и Европейския съюз, че подкрепя започването на преговори за интеграция на Северна Македония при условие, че бъдат внесени поправки в конституцията й.

Радиото припомни, че вчера Кодзиас каза, че на срещата на външните министри на ЕС на 25 и 26 юни ще бъде изпратено позитивно послание за започване на предприсъединителни преговори на Северна Македония с ЕС, а що се отнася до членството й в НАТО, тя ще получи покана при условие, че промени конституцията си.

Според гръцките медии премиерът Зоран Заев ще трябва да изпрати писма до страните, които са признали Република Македония под конституционното й име, за да ги уведоми, че в двустранните отношения и на международните форуми в сила ще бъде името Северна Македония.

Радио 24/7 посочи, че в периода от юли до декември 2018 г. правителството на Заев ще трябва да свика референдум и ако неговият резултат е положителен, ще бъдат внесени поправки в конституцията. При отрицателен резултат като План Б съществува вероятността за предсрочни избори "с характер на референдум за скопския въпрос".

Когато македонската страна изпълни всички поети задължения, споразумението ще бъде внесено за гласуване в гръцкия парламент, а в същото време ще се гласува и за членството на северната съседка в НАТО.

Засега няма официално потвърждение нито от гръцкото, нито от македонското правителство за твърденията на гръцките медии относно съдържанието на споразумението.

Тези подробности бяха огласени преди очаквания днес следобед телефонен разговор на премиерите на Гърция и Македония Алексис Ципрас и Зоран Заев, при който се очаква да потвърдят договореното. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447