„Камчия“ празнува 30-годишнината от втория съветско-български космически полет

Варна<+> 09.06.2018 10:10

Шестима космонавти от различни страни се срещнаха с деца и гости на комплекса.

С мащабен международен празник в Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“ бе отбелязана 30-годишнината от втория съветско-български космически полет. Специално за честванията в комплекса пристигнаха българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров, летецът-космонавт Виктор Савиних - участник в три космически експедиции, сред които и полетът с юбилейна годишнина, рекордьорът по престой в космоса Сергей Авдеев, румънският космонавт Думитру Прунариу и ръководителят на българската космическа програма „Шипка“ проф. Петър Гецов. Домакин на събитието бе Авиокосмическият център с Планетариум в комплекса, с ръководител – космонавт-изследователят Красимир Стоянов.

Първият български космонавт Георги Иванов отправи видеоприветствие, записано по-рано през деня.

Пред пълната киноконцертна зала в детския лагер „Черноморски“ Красимир Стоянов, Александър Александров и Виктор Савиних разказаха за подготовката и провеждането на полета, стартирал на 7 юни 1988 г. „Днешният ден, преди 30 години, беше първият от престоя ни в Космоса. Нямахме търпение да видим как изглежда нашата Земя – през илюминаторите се наслаждавахме на красотата, която съпътства всеки космически полет.

Планетата беше като на длан – когато прелитахме над България беше интересно да видя родния си град – Омуртаг, да разгледам София, Пловдив и Варна. Всичко се вижда ясно защото атмосферата играе ролята на лупа. Земята е толкова красива, че е трудно може да се пресъздаде на снимка или видео“, разказа Александър Александров.

Виктор Савиних сподели, че след втория си космически полет - мисията по спасяването на „замръзналата“ станция „Салют 7“, повече няма да полети в Космоса.

Но се оказава, че ще има и трети полет, и то в сътрудничество с България. „Екипажът ни бе твърдо решен да се стикова с орбиталната станция. Спомням си ясно моментът след скачването, когато люкът на спускаемия апарат се отвари и Муса Манаров и Владимир Титов, които вече бяха летели половин година в Космоса, ни посрещнаха! Три нови живи същества! Неописуема радост! Или иначе погледнато - петима мъже, които живеят в едностаен апартамент, затова и изпращането ни след 10 дни също бе щастливо“, емоционално и с много чувство за хумор разказа Савиних.

По време на полета екипажът на Александров, Савиних и командирът Анатолий Соловьов извършва 56 успешни научни експеримента, разработени от Института за космически изследвания при Българската академия на науките.

Нещо повече - именно тяхната мисия носи на борда на Орбиталната станция първият компютър, а всички данни и резултати от опити и изследвания се компютризират. „Космонавтът е върхът на пирамидата на всяка научна програма, в която участват хиляди учени, конструктори и професионалисти. Програмата „Шипка“, която имаше три основни задачи – дистанционно изследване на Земята от Космоса, космическа радиология и космическо материалознание, бе изпълнена на световно ниво“, разказа проф. Петър Гецов.

Ученият разкри, че именно вторият съветско-български полет става основополагащ за бъдещото развитие на космическата наука. „Българските учени са много сериозни изследователи в областта на космическата радиация, което е важно за бъдещ полет до Марс. Днес наши радиометри летят около червената планета по съвместният проект „Екзомарс“. Разработваме трето и четвърто поколение космически оранжерии – български патент. И не на последно място – космическата храна, която подреди страната ни сред световните сили Русия и САЩ.

„И днес можете да станете космонавти – трябва да сте отлични ученици и студенти, да сте в идеално здраве, да натрупате няколко години опит в областта, която ви интересува, да подадете молба и да имате търпение“, обясни на децата рекордьорът по престой в Космоса Сергей Авдеев.

Румънският космонавт Думитру Прунариу, който ръководи Европейската асоциация на участниците в космически полети, допълни, че приятелството също е от изключително значение за космонавтите. Той разказа, че първата му среща с Георги Иванов и Александър Александров е преди 40 години – по време на подготовката на първия български полет.

„А ето днес сме пред вас в „Камчия“ като приятели и колеги отново заедно“.

Именно под надслова „Заедно в Космоса – заедно на Земята“ премина днешната среща на космонавтите с участниците в първата лагерна смяна „Нашият дом – Земята“ и учениците от ЧСУ „Юрий Гагарин“. На срещата присъстваха представители на Националната астрономическа обсерватория „Николай Коперник“, курсанти от ВВМУ „Никола Вапцаров“, ветерани-летци и авиатори от Варна, Балчик и Добрич и много гости.

След срещата Александър Александров и Виктор Савиних засадиха дръвчета в парка на комплекса.
По рано през деня звездните гости поднесоха цветя на паметника на първия космонавт Юрий Гагарин и на Пантеона в Морската градина във Варна.

Вчера космонавтите гостуваха в град Омуртаг – родното място на Александър Александров. Градът отбелязва своя празник именно на 7 юни – денят, в който именитият им съгражданин полетя в Космоса. На извънредна празнична сесия на Общинския съвет космонавтът Сергей Авдеев бе обявен за почетен гражданин на Омуртаг. Космонавтите посетиха обновеният Авиокосмически парк в града, който носи името на летецът космонавт Алексъндър Александров.



CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361