Какво каза и доказа Ердоган в Сараево

Избрано 22.05.2018 11:03

Над 15 хил. възторжена публика, стотици развети турски знамена, огромни ликове на Ердоган и реч, която Балканите и Европа тепърва ще анализират.

Защото да кажеш, че „от 1000 години нашите деди са европейци и първата работа на предците ни, дошли от Анадола, е да преминат Босфора и да отидат към вътрешността на Европа“, не е нищо друго освен оглушителен сигнал към Брюксел. Вие ни държите пред вратите на ЕС, но ние сме били преди векове при вас и бъдещето ще го видим.

Защото „Османската империя винаги е била в Европа“, казва Ердоган в Сараево, Босна и Херцеговина /БиХ/. В кресчендо допълва, че „въпреки разпада на Османската империя и нашето изтегляне до Тракия, отношенията ни с Европа винаги сме ги продължавали“.

Да, това е предизборен митинг, който Сарай Босна, както казват на Сараево в Турция, организира на 20 май, за да може Ердоган да говори пред привърженици от Балканите и Западна Европа. Налага се, защото Германия, Холандия, Австрия въведоха правила, които забраняват чуждестранни политици да водят предизборни агитации и пропаганда за чужди избори в собствените им страни.

На Ердоган му предстоят на 24 юни съдбовни парламентарно-президентски избори и всеки глас в полза на неговата управляваща вече 16 години партия, ПСР, е повече от добре дошъл. А в Западна Европа има достатъчно турски избиратели, които по правило подкрепят Ердоган и ПСР. В Германия това са 63% от имащите право на глас турци /1 .5 млн/, които живеят в страната на Меркел.

Ердоган няма да може да говори пред тях, но намира други възможности, за да ги призове за пореден път да го подкрепят. Или се снима с турски футболисти, които играят в германски отбори /турците са луди по футбола/, или се стимулира активно влияние над 4млн турци, които живеят в Германия чрез организации като Дитиб, рокерска група „Османска Германия“ и Съюз на европейските турски демократи, UETD.

Именно последната организира свой конгрес в Сараево, на който официален гост е Ердоган и на който са поканени да присъстват хиляди мюсюлмани от Балканите и Европа. И те се стичат в Сараево, където Ердоган винаги се е чувствал като у дома си.Никога не забравя да припомни, че Изетбекович-баща е завещал в писмо до него преди кончината му страната си на Ердоган. Да се грижи и я покровителства. Неговият син, Бекир Изетбегович, настоящ председател на председателството на Б и Х, съвсем в стила на баща си побърза да заяви, че „Босна и Херцеговина никога не е имала проблем с Ердоган и Турция, която е страна с наследство“. Според него Европа трябва да „прояви разбиране към Ердоган“.

Сигурно и за момент не му минава мисълта, че такива събития всъщност са намеса във вътрешни дела или че речи с подобно съдържание не са нищо друго освен последователна политика за поддържане на влияние и роля в процесите на Балканите. Заедно с хилядите присъстващи Бекир Изетбегович слуша в захлас, че „в европарламентите избраните турски имена са най-големите предатели на Турция“.

Призивът е живеещите в Западна Европа турци да взимат гражданство, когато имат възможност, да влизат в политиката и да заемат местата на „тези предатели“. Докато в миналото османлиите с меч са нахлували в Европа, след Втората световна война, казва Ердоган, турците са поели към европейските страни вече като гурбетчии.

„За да посрещнем необходимостта от работна сила на Европа, която претърпя големи човешки загуби от войната“. Да, вече 65 години турците предпочитат да работят на Запад и няма значение дали е поради липса на работа в собствената страна или бягат от преврати и натиск. Но „ние им казваме не гурбетчии, а европейци“ уточнява Ердоган.

И многократно ги призовава да взимат гражданство в страните, където живеят и ако се налага да се отказват за целта от турско гражданство, да не се притесняват. Анкара е предвидила правила, за да не загубят правата си в Турция. Например ще се издава синя карта, която ще замени документите за турско гражданство. Анкара ще подкрепя училищата, в които в края на седмицата ще се изучава турски език и турска култура.

Двойно ще се увеличат контингентите в турските университети, където ще се обучават младежи от диаспората. Ще се облекчат обществените услуги за турските граждани извън страната. Например заплащането на консулски услуги ще става само по банков път без комисионни за банките.

Разводите ще стават само в генералните консулства и няма да се налага разход в хиляди евра и дела в родината-майка. Заплащането на военната служба от 6 хил евро се намалява на хиляда, а тези, които са навършили 30 години и не са се разплатили, ще получат в бъдеще облекчения. Пенсионираните на Запад ще имат право да работят в Турция на половин работен ден и т.н. Така се ухажват гласоподаватели и то извън собствената страна.

Няма спор, че с предизборния митинг в Сараево Ердоган изпраща послания във вътрешен план към избирателите в самата Турция, към живеещите в чужбина турци, които остават подвластни на неговите идеи и политики, към Европа, която не го допуска да държи речи на нейна територия, но той събира поддръжници пак в Европа, на Балканите, макар и в едно от най-уязвимите европейски места като БиХ.

Ако се е почувствал изолиран от срещата ЕС/Западни Балкани, която се проведе в София, сега Ердоган доказва, че за него има място в Европа и то място, където го гледат с възторг. На практика БиХ е сателит на Турция и се явява като нейна опорна точка на Балканите. Тук слова в неосмански стил се приветстват и приемат като даденост.

Неотдавна при официално посещение в Узбекистан Ердоган призова съгражданите си да посещават Бухара и Самарканд, защото „са важни центрове на ислямската и тюркска цивилизация и всеки трябва да види богатството на нашата история и цивилизация“. Явно същото важи и за Сараево. Думите на митинга са красноречиви в това отношение.

Бекир Изетбегович внимателно слуша, но опозицията в БиХ гледа под вежди и бърза да информира, че поради предстоящите през октомври избори управляващите търсят дивиденти от проявите на Ердоган в Сараево. „Организират цирк, за да почетат Ердоган“ казва Нермин Никсич, председател на социалдемократическата партия.

От своя страна и Милорад Додик, лидер на РСръбска , изразява мнение, че „Турция помага само на босненските мюсюлмани, това не ни харесва, но не можем да го променим“. БиХ е разделена и функционира на магия. Бошняците са вперили и двете си очи към Анкара, а сърби и хървати твърдят,че гледат към Европа. Едните казват „Добре дошъл на защитника на мюсюлманите по цял свят“, а другите надигат гласове с „не на намесата на Турция в политиката на Босна и Херцеговина“.

А Ердоган се опитва да внуши, че Турция е политическа и идеологическа родина на мюсюлманите не само в БиХ, но и на Балканите като цяло. Утвърждаването на Анкара като регионална сила в региона не е нова политика на Турция. Докато Анкара има само икономически интереси, ситуацията е под контрол, както се казва.

Но при наличието на политически интереси и вмешателство във вътрешни дела, ситуацията става повече от тревожна не само за региона, но и за Европа. Опасенията от преначертаване на граници на Балканите създават напрежение и отключват стари разпри.

Известно е, че Ердоган умее да използва всеки случай, за да изрази вижданията си по даден проблем или да подчертае значението на Турция. В Сараево той е удостоен с д-р хонорис кауза в Международния университет, където подчертава, че САЩ, Египет и Израел не са държави за уважение. Не трябва да им се вярва, защото те само на думи подкрепят правилата за права на човека. Не трябва да им се вярва, защото делата им опровергават думите.

„Тези потисници доведоха света до състояние, в което не може да се живее и затова казваме за тях да живеят в ада“ почти крещи Ердоган. За да допълни с любимата тема за ролята на СС на ООН, където се диктуват световните политики и затова „изгоряхме“. Сигурно ако Турция е в СС на ООН, нещата ще са различни, дали?

Разбира се, че има и практични неща в изявите на Ердоган в Сараево. Постигнал е договорка да се прекрати всякаква дейност на ФЕТО т.е. на последователите на живеещия в САЩ Фетуллах Гюлен, обвинен за организатор на опита за преврат в Турция. Обещал е търговията между Турция и БиХ да достигне 1 млрд дол. Договорът за доставка на 8 хил т месо от Сараево за Анкара може да стане за 15 хил тона.

Пътят Белград/Сараево ще се строи от Турция, а той „не е лесен, много са тунелите и мостовете, изисква над 3 млрд инвестиция“. Обещани са нови кредити за БиХ. И в отговор Изетбегович информира, че през юли и август ще има ново официално посещение. Един вид, вече като победител в изборите на 24 юни, Ердоган ще подкрепи отново босненските мюсюлмани. Така се прави политика по правилата на турския президент. Доказа го и с речта си в Сараево.

Въпросът е Балканите и Европа дали отчитат сигналите на Ердоган. Те не са нови.Той остава верен на т.н.неосманизъм. Остава верен на „Турция над всичко“. Това устройва ли живеещите на Балканите и Европа, която е на кръстопът след поредните кризи - Брекзит, ядрена сделка с Иран, Сирия, терор, мигранти, срината средна класа и недоволни граждани? Явно ще се наложи крачките за намиране на решения да се ускорят. Времето ще покаже дали са намерени верните отговори./pogled.info
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911