"Асошиейтед прес": Доверен съюзник на китайския президент ще влияе все повече на външната политика н

ЕС и Свят 21.05.2018 18:45

Китайският президент Си Цзинпин все повече разчита на своя приятел и доверен сътрудник Ван Цишан да му помогне да ръководи външнополитическите отношения, подготвяйки се за потенциално болезнената търговска битка със САЩ и за състезанието кой да играе водеща роля в Азия, пише Кристофър Бодин от "Асошиейтед прес".

Шейсет и девет годишният Ван бе назначен за вицепрезидент през март, но на символичния си от историческа гледна точна пост той упражнява много по-голямо влияние, макар че поради възрастови ограничения излезе от от върховния орган на управляващата комунистическа партия.

Да разгледаме новата роля на Ван, какво ще допринесе той на този пост, кои са най-неотложните външнополитически предизвикателства пред Китай и как Ван и Си ще ги решават:

Нова външнополитическа роля

Последното доказателство за влиянието на Ван дойде тази седмица, когато той беше определен за член на Комисията за външни работи на Си, група на комунистическата партия, натоварена с разпространяването на "дипломация с китайски черти". Става дума за по-общата концепция на Си, че Китай трябва да бъде по-активен по отношение на глобалните проблеми и защитата на интересите си в международните институции.

От Ван, който преди е бил ключов преговарящ по търговските въпроси със САЩ, се очаква да уреди търговския спор с Америка, в който и двете страни заплашиха да наложат мита за десетки милиарди долари.

Сред съветниците на Си Ван изглежда играе особена роля, още от времето, когато двамата са работили като селскостопански труженици през Културната революция от 1966-1976. Тогавашният лидер Мао Цзедун нареди образованите младежи от политически влиятелни семейства да бъдат изпращани в провинцията, за да се учат от селската класа.

Като близък довереник на Си статутът на Ван е по-висок и от този на външния министър Ван И, и на висшия съветник по националната сигурност Ян Цзечъ, казва Чжан Баохуей, директор на Центъра за азиатско-тихоокеански изследвания в университета Линан в Хонконг.

Си обаче ще продължи да дърпа юздите, а "ролята на Ван би могла да е да превърне идеите на Си в последователни политики", казва Чжан.

Заедно с икономическия цар Лю Хъ, Ван "със сигурност е един от съюзниците на Си, който се откроява в чужбина", казва Жером Дойон, политически сътрудник в Европейския съвет за външна политика в Париж.

Дълъг списък с контакти

В новата си роля Ван се очаква да използва многото си контакти с видни чужденци, натрупан през десетилетната му работа. Сред тях са бившият американски министър на финансите Хенри Полсън и бившият президент на Голдман Сакс Джон Торнтън.

Полсън, който познава Ван от 15-годишната си работа в Голдман Сакс, го споменава през 2015 г. в книгата си "Среща с Китай" и разказва, че тогавашният вицепремиер му е казал по време на форума за Американско-китайски диалог през 2008 г., когато се засилват икономическите опасенията, че: "Вече не сме сигурни, че трябва да се учим от вас".

Ван е известен с острия си ум и широките познания по икономика и международна политика, почерпени отчасти от професионалния му опит като историк и специалист по музейно дело.

Това кара много чужди гости да искат съвета му. От началото на тази година той се е срещнал със сингапурския премиер Ли Сян Лун и външните министри на Пакистан, Непал, Индия и Филипините.

В последните години Ван стана известен най-вече с прилагането на голямата офанзива на Си срещу корупцията и политическата нелоялност, която доведе до наказания за 1,5 милиона партийни членове, включително с доживотни присъди за бивши високопоставени служители.

Но познанията му за САЩ и американската икономика изглежда са тайното му оръжие, имайки предвид назряващата търговска война.

На среща с делегация на американски бизнес лидери миналата седмица, той направи дълъг преглед на отношенията на САЩ с Китай и каза, че "въпреки ветровете и дъждовете, те винаги са напредвали".

"Двете страни трябва да задълбочат взаимното разбиране, да стимулират доверието помежду си и да решат различията си чрез диалог и преговори", каза той, цитиран от Китайската централна телевизия.

Северна Корея, Южнокитайско море и други предизвикателства

Ван пое водеща роля в момент, когато Китай се стреми да си гарантира, че интересите му ще бъдат защитени на предвидените за следващия месец разговори между президента Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Китай е най-важният съюзник на Северна Корея и неин водещ икономически партньор.

Събитията на Корейския полуостров са труднопредвидими, но Китай ще продължи да разширява контрола си над Южнокитайско море - кампания, за която някои вече твърдят, че е постигнала много важни резултати.

Чрез изграждането на военни обекти върху седем изкуствено създадени острова Китай "сега е способен да контролира Южнокитайско море при всички сценарии с изключение на война със САЩ", написа в документ, подготвен за Конгреса, адмирал Фил Дейвидсън, новият началник на Тихоокеанското командване на САЩ.

Китай освен това спори с Япония за контрола върху острови в Източнокитайско море и подводни ресурси, поднови и заплахите си да нападне самоуправляващия се Тайван, за който твърди, че е част от територията му.

(БТА)
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549