Санкциите срещу Иран може да предизвикат петролен бум в Китай

България 16.05.2018 18:38

Търговията с фючърси на суров петрол, деноминирани в китайски юани, рязко се повиши, след като САЩ напусна ядрената сделка с Иран, пише CNBC.

Стартирайки на 26 март, фючърсите на суровия петрол на Шанхайската международна енергийна борса бяха посрещнати с фанфари и скептицизъм, свързан с това доколко държавно управляван пазар би могъл да измести утвърдената търговия с петрол на борсата в Ню Йорк.

Но намерението на Тръмп да възстанови санкциите срещу Иран може да предизвика интерес към китайските петролни фючърси. Миналата сряда ежедневните обеми на търговията с петролни фючърси в Шанхай достигна рекордните над 240 000 лота, 2 пъти повече отколкото в цяла Азия, преди да бъде оповестено подновяването на санкциите.

За сравнение, около 1.4 млн. лота американски суров петрол, както и близо 1 млн. лота сорт Брент се търгуват ежедневно през април 2018 г. Една партида е еквивалентна на 1000 барела на всяка от трите борси.

"Има спекулации, че ограниченията върху продажбите на ирански петрол и липсата на достъп до доларово финансиране ще увеличат търсенето на фючърси в Шанхай, деноминирани в юани", заявиха от BMI Research.

"Предвид задълбочаването на енергийните връзки между Китай и Иран и желанието на Пекин да подкрепи контакта и допълнително да интернационализира използването на своята валута, плащането в юани и използването на фючърсите в Шанхай изглежда логично", обясняват експертите.

Иранските търговци имат възможност да търгуват с фючърси за суров петрол, деноминирани в китайски юани, на Шанхайската международна енергийна борса - заобикаляйки всички ограничения върху търговията с долари и банките в САЩ, заяви пред CNBC опитният търговец на петрол Джон Дрискол.

Колко дълго ще продължи?

Някои наблюдатели от индустрията остават скептични по отношение на дългосрочното въздействие, което Иран ще има върху китайските фючърси, тъй като иранският суров петрол не може да бъде доставян в договарянето за петрол в Шанхай.

Въпреки това, интересът към петролните фючърси в Шанхай надхвърли очакванията, като китайските държавни компании и чуждестранните играчи участват в търговията.

Най-малко един договор за продажба на петрол вече е подписан с държавния гигант Sinopec, съобщава Reuters.

"Загрижеността за силното държавно господство в петролния сектор не изглежда да потиска участието в договарянето, нито деноминацията му в юани, нито допълнителните валутни рискове, които носи", отчитат от BMI.

"Опитите на Пекин да интернационализира договарянето изглежда се отплащат", добавят анализаторите. /money.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853