Близо 2 хил. са пострадалите служители на МВР за 7 години
България 11.05.2018 19:19
Близо 2 хил. са пострадалите служители на МВР за 7 години. Граждани са подали сигнали срещу 24 827 служители, от тях 1 786 са определени като основателни или частично основателни, съобщават от Фондация "Общество и Сигурност".
"В последните седмици се заговори за хулиганството на стадионите и пострадалите полицаи, а преди няколко години водещата тема беше полицейското насилие и злоупотреба с правомощия. И да, дали полицията бие или е бита е мнение, което много често се формира от нещата, които четем, репортажите, които гледаме и разговорите, които водим с приятели, познати и колеги", обясняват от фондацията.
Спрямо данните с които те разполагат, за периода 1 януари 2011 г. - 19 април 2018 г. са пострадали 1 925 служители в МВР. 1134 служители в последните седем години са с леки телесни повреди. 749 служители в МВР в последните седем години са с със средна телесна повреда. 9 служители в последните седем години са с тежки телесни повреди, а 33-ма са загиналите служители в МВР за същия период.
Нараняванията, причинени в резултат на неправомерни действия от гражданите са 41% от общия брой или 794 случая, като през 2015 г. почти 50% от всички наранявания на служителите са от граждани ( 126 от общо 255 пострадали служители).
За периода 2011 - 2017 г. са подадени общо 24 827 сигнала от граждани срещу служители в МВР за превишаване на служебни правомощия, злоупотреба със служебното положение или упражнено насилие.
От тях като основателни са определени 1309 от тях, а като частично основателни 477 или общо 1786 сигнала - 7% от общия брой.
"Ако се върнем в началото на статистиката то ще видим, че имаме 1925 пострадали служители и 1786 пострадали граждани. И да, знаем, че този математически подход може да се стори много опростен, а дори и манипулативен, защото зад тези цифри има човешки съдби, огорчение, обида и унижение... И все пак, абсолютната стойност показва, че полицаите са повече бити, отколкото биещи. Да, с малко повече, но все пак", обясняват от фондацията.
"Една от основните функции на полицията е да опазва обществения ред и сигурност, а едно от правомощията и е употребата на сила. Важно е, като граждани, да правим разлика между употреба на сила и полицейско насилие, защото всеки полицай има право да употреби сила ако не бъде изпълнено полицейско разпореждане, а съпротивата е наказуема", допълва Фондация "Общество и Сигурност"
Според тях, "преди полицаите да защитават нас, трябва да имат правомощията, уменията и знанията да защитят себе си. Полицаите трябва да познават законите, но и законите трябва да са направени така, че да им позволяват да реагират и действат в името на нашата сигурност".
"Жертви сме не само ние - гражданите, но и работещите в МВР - 1 925 от тях и това трябва да спре, защото полицията и гражданите са партньори и са от едната страна на барикадата. От другата са всички, които нарушават законите. И вместо да се противопоставяме, мразим и бием един друг, крайно време е заедно да решим каква полиция, сигурност и МВР искаме и решението за това да бъде наше, а не да бъдем използвани за статисти в процеса на сбъдване на нечии индивидуални мечти и амбиции", коментира Фондация "Общество и Сигурност".
"В последните седмици се заговори за хулиганството на стадионите и пострадалите полицаи, а преди няколко години водещата тема беше полицейското насилие и злоупотреба с правомощия. И да, дали полицията бие или е бита е мнение, което много често се формира от нещата, които четем, репортажите, които гледаме и разговорите, които водим с приятели, познати и колеги", обясняват от фондацията.
Спрямо данните с които те разполагат, за периода 1 януари 2011 г. - 19 април 2018 г. са пострадали 1 925 служители в МВР. 1134 служители в последните седем години са с леки телесни повреди. 749 служители в МВР в последните седем години са с със средна телесна повреда. 9 служители в последните седем години са с тежки телесни повреди, а 33-ма са загиналите служители в МВР за същия период.
Нараняванията, причинени в резултат на неправомерни действия от гражданите са 41% от общия брой или 794 случая, като през 2015 г. почти 50% от всички наранявания на служителите са от граждани ( 126 от общо 255 пострадали служители).
За периода 2011 - 2017 г. са подадени общо 24 827 сигнала от граждани срещу служители в МВР за превишаване на служебни правомощия, злоупотреба със служебното положение или упражнено насилие.
От тях като основателни са определени 1309 от тях, а като частично основателни 477 или общо 1786 сигнала - 7% от общия брой.
"Ако се върнем в началото на статистиката то ще видим, че имаме 1925 пострадали служители и 1786 пострадали граждани. И да, знаем, че този математически подход може да се стори много опростен, а дори и манипулативен, защото зад тези цифри има човешки съдби, огорчение, обида и унижение... И все пак, абсолютната стойност показва, че полицаите са повече бити, отколкото биещи. Да, с малко повече, но все пак", обясняват от фондацията.
"Една от основните функции на полицията е да опазва обществения ред и сигурност, а едно от правомощията и е употребата на сила. Важно е, като граждани, да правим разлика между употреба на сила и полицейско насилие, защото всеки полицай има право да употреби сила ако не бъде изпълнено полицейско разпореждане, а съпротивата е наказуема", допълва Фондация "Общество и Сигурност"
Според тях, "преди полицаите да защитават нас, трябва да имат правомощията, уменията и знанията да защитят себе си. Полицаите трябва да познават законите, но и законите трябва да са направени така, че да им позволяват да реагират и действат в името на нашата сигурност".
"Жертви сме не само ние - гражданите, но и работещите в МВР - 1 925 от тях и това трябва да спре, защото полицията и гражданите са партньори и са от едната страна на барикадата. От другата са всички, които нарушават законите. И вместо да се противопоставяме, мразим и бием един друг, крайно време е заедно да решим каква полиция, сигурност и МВР искаме и решението за това да бъде наше, а не да бъдем използвани за статисти в процеса на сбъдване на нечии индивидуални мечти и амбиции", коментира Фондация "Общество и Сигурност".
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:27 Москва: Русия е благодарна на Сърбия, че не се поддава на чуждия натиск
- 12:19 Съдии от МНС завеждат дело срещу администрацията на Тръмп
- 12:11 Сеизмолог: През следващите месеци ще има множество земетресения с магнитут 5, дори 6, във Венецуела
- 12:03 Великобритания продава 100 000 тона конфискуван руски петрол и дава парите на Украйна
- 11:55 Витанов защити проекта за държавен бюджет: Времето на фискалните илюзии и абракадабри приключи
- 11:50 Прокуратурата за удара на "Тракия": Няма данни за заспал водач или спукана гума на тира
- 11:47 Две фирми са глобени с 310 000 евро за продажба на фалшиво масло като немско
- 11:44 10-годишно момиче се удави в басейна на хотел в Ахелой