Новото лечение на хепатит C “хакнато” от престъпната схема в Пловдив
Крими 10.05.2018 15:55
С имената на реални пациенти, включени в програмата за новото скъпоструващо лечение на хепатит C, в Пловдив са присвоени над 1 млн. лева. В схемата участват няколко души – основен инициатор в документната измама е фармацевт с фамилия Александров, собственик на няколко аптеки. Той е създал за една година три фантомни аптеки, които са съществували само на хартия, с единственото изключение, че е бил назначен по закон и помощник фармацевт, предаде кореспондентът на БГНЕС в Пловдив.
Иван Деспотов, директор на дирекцията в РЗОК, който отговаря и за аптеките, и негов подчинен са приемали на практика дублирани рецепти на имената на реални хора. Изпращали са искания до НЗОК и са поучавали парите всеки месец. Пациентите са си получавали лекарствата в други реални аптеки. Тяхното лечение не е прекъснато, но присвоените средства са достатъчни за лечението на още двама души на месец, а за програмата се кандидатства сложно и дълго. Излиза, че за целия срок на престъпната схема от лечение са лишени най-малко 12 души. В схемата има още едно лице, което се води социално слабо, разследвано е по други теми от икономическа полиция, но въпреки това е в основата на създаването на трите фантомни аптеки.
Лъвският пай на присвоените средства се е падал на високопоставения служител от РЗОК. Възможност да осъществят престъпната си схема, служителите в РЗОК са видели в несъвършения софтуер на НЗОК. Става дума за две програми, които се разминават във времето, така че контролът на изписаните лекарства се осъществява до три месеца след тяхното получаване. В този период фантомните аптеки са откривани и закривани.
Иван Деспотов, директор на дирекцията в РЗОК, който отговаря и за аптеките, и негов подчинен са приемали на практика дублирани рецепти на имената на реални хора. Изпращали са искания до НЗОК и са поучавали парите всеки месец. Пациентите са си получавали лекарствата в други реални аптеки. Тяхното лечение не е прекъснато, но присвоените средства са достатъчни за лечението на още двама души на месец, а за програмата се кандидатства сложно и дълго. Излиза, че за целия срок на престъпната схема от лечение са лишени най-малко 12 души. В схемата има още едно лице, което се води социално слабо, разследвано е по други теми от икономическа полиция, но въпреки това е в основата на създаването на трите фантомни аптеки.
Лъвският пай на присвоените средства се е падал на високопоставения служител от РЗОК. Възможност да осъществят престъпната си схема, служителите в РЗОК са видели в несъвършения софтуер на НЗОК. Става дума за две програми, които се разминават във времето, така че контролът на изписаните лекарства се осъществява до три месеца след тяхното получаване. В този период фантомните аптеки са откривани и закривани.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:53 Борисов прави кабинет в сянка, в сегашния се справял само Копринков
- 13:41 Меси срещу Роналдо чак на финал. Всички 1/16-финали на световното по футбол
- 13:29 Гуцанов: Трябва да има добра комуникация между БСП, Радев и ПП за обща кандидатура за президент
- 13:17 Никола Минчев: В този бюджет разходите за администрацията се увеличават с милиард и половина
- 13:05 Цолов триумфира в Австрия и завърза битката за световната титла
- 12:53 Ново земетресение в Япония - този път с магнитуд 6,1
- 12:43 Разгадаха тайната на цветното зрение при човека
- 12:30 Частните обиколки на Акропола вече струват 5000 евро