Мариано Рахой: Няма да има прошка за ЕТА
ЕС и Свят 03.05.2018 15:21
Испанският премиер Мариано Рахой заяви, че няма да има безнаказаност за престъпленията на ЕТА, въпреки че баската сепаратистка група заяви, че ще се разпусне след повече от четири десетилетия насилие, предаде АФП.
"ЕТА може и да обяви края си, но престъпленията й не изчезват, както и усилията на правителството да ги преследва и наказва", каза той в телевизионно изявление в северния град Логроно.
БГНЕС припомня, че баската сепаратистка организация ЕТА обяви, че се саморазпуска. В писмо от 16 април, което бе публикувано в испанския онлайн вестник eldiario.es нелегалната групировка пише, че е решила да сложи край на своята дейност и разпуска всичките си структури. ЕТА носи отговорност за убийствата на 829 души през последните 43 години.
Организацията е обявена за терористична от ЕС, макар и още през 2011 г. да заяви, че къса с насилието и въоръжената борба.
На 20 април ЕТА поиска прошка за деянията си. „Подобно нещо не трябва да се случва повече никога. Разбираме, че през тези години сме причинили много болка. Искаме да проявим уважение към загиналите, ранените и потърпевшите от действията на ЕТА и съжаляваме за това“, се казва в изявлението. Групировката признава, че десетилетията тероризъм са донесли „голям брой тежки страдания“ и поема отговорността за тях. /БГНЕС
"ЕТА може и да обяви края си, но престъпленията й не изчезват, както и усилията на правителството да ги преследва и наказва", каза той в телевизионно изявление в северния град Логроно.
БГНЕС припомня, че баската сепаратистка организация ЕТА обяви, че се саморазпуска. В писмо от 16 април, което бе публикувано в испанския онлайн вестник eldiario.es нелегалната групировка пише, че е решила да сложи край на своята дейност и разпуска всичките си структури. ЕТА носи отговорност за убийствата на 829 души през последните 43 години.
Организацията е обявена за терористична от ЕС, макар и още през 2011 г. да заяви, че къса с насилието и въоръжената борба.
На 20 април ЕТА поиска прошка за деянията си. „Подобно нещо не трябва да се случва повече никога. Разбираме, че през тези години сме причинили много болка. Искаме да проявим уважение към загиналите, ранените и потърпевшите от действията на ЕТА и съжаляваме за това“, се казва в изявлението. Групировката признава, че десетилетията тероризъм са донесли „голям брой тежки страдания“ и поема отговорността за тях. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:37 Нигер официално напусна Международния наказателен съд
- 17:28 Китай призова БРИКС да използва своя коз - контрола върху стратегическите суровини
- 17:19 Лидерът на Южна Осетия хвърля оставка, за да стане съветник на Путин
- 17:10 Бивш шеф на ДАНС-Варна: Илашчук се обади на Деньо Денев и заповедта на ДАНС срещу Невзоров падна
- 17:01 „Амнести Интернешънъл“ обвини ЕС наравно с Либия за престъпления срещу мигранти
- 16:52 Чешкият президент съди премиера, след като не го включи в делегацията за срещата на върха на НАТО
- 16:43 Северна Корея планира да разшири ядрения си арсенал
- 16:34 Радев: България подкрепя Украйна, но спира даренията