КЗП: „Комисията ще продължи да участва активно във всички инициативи за преодоляване на двойния стан

България 30.04.2018 17:16

Изключително удачно е мотото на днешната среща. Когато проблемът вече е сложен на масата, виждаме колко много аспекти има той – политически, държавнически, социални, здравни. Всички те могат да бъдат наречени потребителски.

Това каза председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов на провелата се в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС Международна конференция „Двойният стандарт при храните в ЕС – да сложим проблема на масата“, организирана от омбудсмана Мая Манолова.

„Най-вероятно по част от тези аспекти предстои да бъдат провеждани още дискусии и разговори, да бъдат планирани и осъществени нормативни промени. Особено по отношение на здравните аспекти, тъй като темата с какво се храним ние и нашите деца е все по-актуална от гледна точка развитието и на следващите поколения“, каза още Маргаритов.

Председателят на КЗП припомни, че институцията се е включвала във всички активности по този въпрос от самото му поставяне. Той даде за пример инициативите на омбудсмана Мая Манолова и подписаните меморандуми с неправителствени организации, благодарение на което контролният орган е участвал в процеса по извършването на съответните изпитвания.

„Имаме проект, който се надявам да бъде одобрен от Европейската комисия и още през следващия месец България да е една от първите държави, които ще се възползват от отпуснатите средства от европейските фондове за продължаване на изпитванията и тестванията на продукти, надявам се – не само хранителни, с цел установяване на обективната истина“, посочи Маргаритов.

„От потребителска гледна точка най-адекватната реакция беше тази, която ЕК направи с предлагането на Новия пакет законодателни промени, които се планира да бъдат приети през следващата година. Промяната на Директивата за нелоялните търговски практики ще направи възможно нещо, което досега не беше и именно поради което този проблем се разви – подобни практики да бъдат квалифицирани като закононарушение и да бъдат санкционирани. Има справедливост в това, когато си регистрирал търговска марка и потребителят има доверие в нея, независимо къде продаваш тази стока, тя да има абсолютно идентични характеристики. Този, който смята, че поради различни причини, включително национални вкусови предпочитания и други особености, трябва да промени „рецептата“, да си регистрира други търговски марки“, коментира председателят на КЗП.

Маргаритов оцени като адекватни предложенията за унифицирането на санкционния режим и възможността санкциите да бъдат в доста по-сериозни размери.

Той подкрепи идеята на омбудсмана да се мисли по посока създаването на общ европейски орган, тъй като в много от казусите има трансграничен елемент и съответно правните норми ще имат екстериториалност, което означава, че невинаги националните институции, дори и да установят дадени факти, биха могли да доведат случая докрай, ако става дума за големи търговци, регистрирани с други държави.

Председателят на КЗП заяви, че Комисията ще присъства и занапред във всички инициативи по темата активно с настоящите и бъдещите си функции по закон като контролен орган в областта на нелоялните търговски практики.


CHF CHF 1 1.99574
GBP GBP 1 2.27846
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.59184
USD USD 1 1.8056