Франция е готова на промени в правилата на СТО, но само ако САЩ се откаже от митата за европейската
България 27.04.2018 12:08
Френският финансов министър заяви в петък, че е готов да обсъди със САЩ евентуални промени в правилата за световната търговия, но само ако Вашингтон изключи напълно Европейския съюз от по-високите мита за вноса на стомана и алуминий, съобщава Ройтерс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с увеличаване от 1-ви май на американските мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС с оглед на прекомерния търговски дефицит с европейските си партньори.
Френският финансов министър Бруно Льо Мер призна, че свръхкапацитетът в двете индустрии действително представлява глобален проблем, но отрече, че ЕС е отговорен за него и подчерта, че Съюзът ще реагира на неоправдано увеличаване на тарифите от страна на Вашингтон от началото на следващия месец.
"ЕС трябва да е готов да вземе всички подходящи решения, ако американската администрация реши да повиши тарифите за Съюза", посочи той пред репортери преди днешната среща на министрите на финансите от еврозоната в София.
В замяна на евентуален окончателен отказ на Белия дом от налагането на подобни мита на ЕС, Льо Мер отбеляза, че Франция е отворена да преосмисли със САЩ многостранната търговска система и бъдещето на Световната търговска организация (СТО).
"Ние сме готови да започнем дискусия с нашите американски приятели за бъдещето на СТО, за подобряването на организацията и на цялата многостранна търговска система", посочи в София френският финансов министър. "Но преди всичко трябва да бъде намерено решение на въпроса за новите тарифи", подчерта той.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с увеличаване от 1-ви май на американските мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС с оглед на прекомерния търговски дефицит с европейските си партньори.
Френският финансов министър Бруно Льо Мер призна, че свръхкапацитетът в двете индустрии действително представлява глобален проблем, но отрече, че ЕС е отговорен за него и подчерта, че Съюзът ще реагира на неоправдано увеличаване на тарифите от страна на Вашингтон от началото на следващия месец.
"ЕС трябва да е готов да вземе всички подходящи решения, ако американската администрация реши да повиши тарифите за Съюза", посочи той пред репортери преди днешната среща на министрите на финансите от еврозоната в София.
В замяна на евентуален окончателен отказ на Белия дом от налагането на подобни мита на ЕС, Льо Мер отбеляза, че Франция е отворена да преосмисли със САЩ многостранната търговска система и бъдещето на Световната търговска организация (СТО).
"Ние сме готови да започнем дискусия с нашите американски приятели за бъдещето на СТО, за подобряването на организацията и на цялата многостранна търговска система", посочи в София френският финансов министър. "Но преди всичко трябва да бъде намерено решение на въпроса за новите тарифи", подчерта той.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа