Третата среща на Северна и Южна Корея след войната, ще обсъдят мирен договор

ЕС и Свят 25.04.2018 13:33

Двете Кореи ще имат в петък едва трета среща на върха след края на войната. В дневния ред са ядреният арсенал на Пхенян и мирен договор, който официално да сложи край на конфликта, предава БТА.

Тази среща е замислена като предшестваща историческата среща на четири очи между севернокорейския лидер Ким Чен-ун и президента на САЩ Доналд Тръмп.

Ето как преминаха двете досегашни срещи на най-високо равнище:

Юни 2000 година

Първата среща на върха между двете корейски държави бележи етап между конфронтацията от Студената война и стремеж към помирение.

Севернокорейският лидер Ким Чен-ир посреща лично южнокорейския президент Ким Те-чжун на летището в Пхенян, а емоционалното събитие се предава на живо в Южна Корея.

Стотици хиляди жени с традиционни рокли в ярки цветове и мъже с костюми и вратовръзки приветстват южнокорейския президент и размахват цветя, в рамките на умело подготвена масовка.

"Радвам се да Ви видя", казва гостът на своя домакин.

"Ние сме корейци като вас", отговоря Ким Чен-ир.

В спомените си южнокорейският лидер разказва, че в лимузината Ким Чен-ир го попитал "Страх ли ви е да дойдете на Север?".

Двамата подписват споразумение за намаляване на напрежението, напредване към обединение, окончателен мир на полуострова и събиране на разделените семейства. След корейската война от 1950-53 г. двете Кореи не подписват мирен договор, а само примирие и технически все още са в конфликт.

На обяда преди заминаването на гостуващия южнокорейски държавен глава двамата лидери се хващат за ръка и изпяват заедно "Обединението е наше общо желание".

Светът аплодира, а САЩ приветстват този "нов ден на надежда".

Срещата на върха може и да е помогнала на южнокорейския президент да получи Нобелова награда за мир, но разкритието за плащане на 500 млн. долара на Севера с посредничеството на на конгломерата Хюндай предизвиква спорове.

Хюндай изпълнява различни проекти на Север, включително екскурзии до планинския курорт Кумкан до 2008 г., когато южнокорейски турист беше застрелян след като навлиза по невнимание във военна зона.

Октомври 2007 г.

Втората среща на най-високо равнище, също в Пхенян, протича на фона на шестстранните преговори за ядреното разоръжаване на Севера, въпреки първия му атомен опит една година преди това.

Южнокорейският президент Но Му-хен символично преминава пеша силно милитаризираната граница между двете Кореи.

Тази граница "разделя нацията от половин век. Тя й причинява голяма болка и пречи на развитието й", казва Но.

По-късно президентът Но разказва, че първата нощ в Пхенян не можел да мигне заради "ужасните различия в мненията" със Севера. "Не бях сигурен дали можем да постигнем съгласие и по най-дребния въпрос".

Но двамата лидери подписват обща декларация, която призовава за денуклеаризация на полуострова и за насърчаване на траен мир.

Те се договарят да засилят търговските и политическите си връзки и да проведат нови срещи на върха.

Реакцията на международната общност този път е по-сдържана. Вашингтон обявява, че мирът зависи от това Пхенян да гарантира, че ще ликвидира ядрените си програми.

Политиката за сближаване със Севера, наречена "Слънчев лъч", е изоставена с идването на власт в Сеул през 2008 г. на консерватора И Мюн-бак.

През 2009 г. Пхенян напуска шестстранните преговори преди да извърши втория си ядрен опит.

Идвайки на власт през декември 2011 г., след смъртта на баща си, Ким Чен-ун ръководи ускоряването на севернокорейските ракетни и ядрени програми, заради които ООН налага многобройни санкции на Пхенян. Напрежението расте до сегашното разведряване, задействано по време на зимните олимпийски игри, организирани от Южна Корея. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481