Тегленето от банкомат ще поевтинява

България 24.04.2018 13:20

Банковите такси трябва да са според нивото на доходите

Всеки, който извършва трансгранично плащане с кредитна или дебитна карта в рамките на ЕС, ще плаща същите такси, както при операция в рамките на държавата. Това важи за покупките онлайн и на място. Изискването включва преводи между банкови сметки в страни от ЕС, теглене на пари от банкомат, плащания с дебитни или кредитни карти и операции по директен дебит.

Когато плащането е към търговец в ЕС, той и банките нямат да имат право да начисляват допълнителна такса само защото използвате определена карта. Това правило се прилага за всички покупки. Изключение са картите American Express, DinersClub и служебните или корпоративните кредитни карти, при които плащането е за сметка на работодателя. Когато разплащането е във валута, различна от евро, издателят на картата обаче може да начисли такса за обмен на валута, когато използвате картата в друга страна.

Когато се прави резервация, например в хотел или на кола под наем, може да се наложи да предоставите данните от картата си за гарантиране на резервацията. Търговецът може също така да поиска да блокира определена сума по вашата карта, когато правите резервацията. Това означава, че той запазва част от лимита или от средствата за покриване на разходи, които очаква да се натрупат, например за обслужване по стаите в хотел или за евентуални щети по нает автомобил. Веднага щом извършите реалното плащане, трябва незабавно да освободи
блокираната сума.

Всички институции, които извършват платежни операции, вече трябва да имат поне част от дейността си в България, за да получат лиценз. Въведени са допълнителни условия за издаване на лиценз за извършване на дейност като платежна институция и дружество за електронни пари. Разписани са подробно правила и изисквания по отношение на организацията на дейността и работата на платежните институции.

Правилата са записани в нова наредба на БНБ, която миналата седмица бе приета. Тя разписва подробно приетия закон за платежните услуги.

Два нови вида ще предлагат банки и финансови институции. Те ще се извършват изцяло по интернет - иницииране на плащане и предоставяне на информация за сметка. Първата ще позволява на всеки клиент, който има платежна сметка, да поиска от банката си да му осъществи директна връзка между сайта на търговец, от който иска да пазарува, и платежната сметка на последния.

Така ще могат да се извършват евтини онлайн плащания,
без да е задължително това да става чрез кредитна или дебитна карта, клиентът да притежава електронен портфейл или да ползва друг посредник между операциите.

Търговците пък нямат право да начисляват други такси освен тези, определени от посредника. Втората нова услуга, която се предлага, е достъп на потребителите до обобщена информация за всичките си сметки и за движенията по тях при различни доставчици на платежни услуги. Това е предвидено да стане чрез ползването на една онлайн платформа.

Законът и наредбата задължават банките и платежните институции да въведат цял набор от критерии, за да установят идентичността на клиента при плащания, осъществявани чрез отдалечен достъп и в интернет среда. Това трябва да става освен чрез пароли, допълнителни кодове или идентификатори. Целта е да се гарантира сигурност на движенията по сметките. Специални мерки трябва да се вземат за защита на интернет връзката, така че тя да бъде по-малко уязвима от пробиви.

Заедно с новите изисквания към сигурността на плащанията се намалява максималният размер на загубите които клиентът
понася при загуба или кражба на карта - от 300 на 100 лв.

При подаване на жалба институцията трябва да отговори до 15 работни дни. Ако не може да го направи, наредбата задължава да обясни писмено на клиента защо и кога ще отговори, като до максимум 35 работни дни трябва да даде отговор на подадената жалба.

Увеличава се и обхватът на платежните операции, за които доставчикът на платежни услуги носи отговорност, като се включват и такива, при които само един от доставчиците е на територията на ЕС и се извършват във всички валути. В момента това засяга само операциите, които се извършват изцяло в рамите на ЕС и са деноминирани в евро или във валутите на държавите членки.

На доставчиците на платежни услуги е забранено да дискриминират клиенти, които искат да открият сметки, както по националност, така и по местопребиваване.

Наредбата задължава да има ниски или нулеви такси при няколко основни операции: откриване, използване и закриване на платежна сметка, внасяне на средства, теглене на пари в брой от гише или терминално устройство през работното време на банката или извън него.

Поносими спрямо доходите на средния потребител трябва да са таксите при директни дебити, платежни операции, извършвани чрез платежна карта, включително плащания чрез интернет, кредитни преводи, включително нареждания за периодични преводи, на терминални устройства и ПОС и на гишета, когато са налични, и чрез системите за онлайн банкиране на банка.

Банките трябва да предоставят безплатно на потребителите
достъпна информация и помощ във връзка с характеристиките на предлаганите платежни сметки за основни операции, свързаните с тях такси и условията за ползването им. Информацията трябва да пояснява, че покупката на допълнителни услуги не е задължително условие за достъп до платежна сметка за основни операции.

Изискването за безплатно или срещу приемливи такси е те да не зависят от броя платежни операции, извършени по сметката. Когато десет или повече банки предлагат някоя от услугите без такса по платежни сметки на потребители, различни от платежни сметки за основни операции, тази услуга се определя като безплатна в публикувания от БНБ среден размер на таксите. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.01114
GBP GBP 1 2.29006
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.66429
USD USD 1 1.83543