Новите технологии разширяват възможностите за разпространение на телевизия, но са и предпоставка за

България 24.04.2018 10:57

Предизвикателствата, които новите технологии поставят пред доставчиците на телевизионни програми, бяха акцентът в работата на Четвъртата годишна конференция на Асоциацията на доставчиците на телевизионни програми, която се проведе в Пловдив.

Асоциацията е браншова организация, която обединява както българските телевизии, така и почти всички чуждестранни канали, които се разпространяват в България.

„Тази година на медийния форум в Пловдив основна тема на дискусиите бе предизвикателствата, които новите технологии поставят пред нашия бизнес“. Това каза пред БГНЕС Яна Иванова, председател на УС на Асоциацията на доставчиците на телевизионни програми.

„От една страна новите технологии дават нови възможности за развитие на бизнеса, от друга страна обаче те поставят на много по-високо ниво риска от пиратство. Има вече много нови начини и технологични платформи, чрез които незаконосъобразно се използват нашите телевизионни програми, без да се заплащат права за това“, допълни Иванова като подчерта, че всеки е виждал обяви в интернет от рода на „Купете си устройство и завинаги си имате 200 програми без пари“. Това са неща, с които се борим изключително трудно, защото много трудно се достига до тези, които продават подобни услуги, но те вредят на всички – както на телевизиите, така и на законно работещите оператори. Участниците в конференцията се обединихме в решимостта да се борим с тях. "

Четвъртата годишна конференция на Асоциацията на доставчиците на телевизионни програми се проведе в Пловдив.
Четвъртата годишна конференция на Асоциацията на доставчиците на телевизионни програми се проведе в Пловдив. / БГНЕС
На форума в Пловдив присъстваха Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията, членовете на Съвета за електронни медии, представители на Министерството на Културата и ГДБОП, както и над 50 кабелни и платформени оператори, които заедно обсъдиха как да противодействат на подобни явления, които рушат бизнесмоделите и пречат за развитието на законния бизнес.

Новите технологии позволяват да гледаме телевизия освен на телевизор и на други устройства, да връщаме, да записваме една телевизионна програма. Тези възможности от една страна са прекрасни и предоставят допълнителни услуги за клиентите, но от друга те дават възможност да се прескачат рекламите или не отчитат рекламите, тъй като още не е измислена система, която да отчита гледането на рекламите по телефон, таблет или компютър. Това намалява приходите на традиционните медии, каквито са телевизиите, които се издържат от реклама, посочи Иванова. Според нея това също е едно предизвикателство, за което от Асоциацията се опитват заедно с операторите да търсят решения, които да не ощетяват телевизиите, а операторите и клиентите да получат достъп до най-новите технологии.

"Друга интересна тема, която и тази година дискутирахме е това, че все още не можем да се преборим хотелите да заплащат за това, че използват телевизионни програми. Само в България като отидеш в хотел има сто и повече програми и никой не плаща за тях. Никъде по света не е така – навсякъде хотелът заплаща за това, че използва телевизионната програма.

При нас още се опитваме да възпитаме пазара и да убедим хотелите, че когато използваш един чужд продукт, за да правиш своя бизнес, е редно да заплащаш за него. На конференцията присъстваха представите на асоциацията на хотелите - БХРА, с които се споразумяхме да започнем да градим едно сътрудничество и с общи усилия да възпитаме сектора, че е редно да се заплащат тези права, коментира още Яна Иванова. Тя изрази задоволство, че „нашият форум се утвърди като единственият голям форум на медиите в България.

Тази година на нея участваха над 160 човека - представители на всички телевизии и на повечето платформени оператори. Благодарим и на регулаторните органи като – КРС, МК, СЕМ, които уважиха нашия форум и се включиха активно в дискусията за това как да направим така, че бизнесът ни да се развива по едни ясни правила и в една по-благоприятна среда.“ /БГНЕС

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822