Мая Манолова поиска облекчена процедура за избор на местни обществени посредници

България 23.04.2018 18:19

Работата на националния омбудсман би била далеч по-ефективна, ако имаше избрани местни обществени посредници във всички български общини. Това заяви омбудсманът Мая Манолова по време на обществена дискусия за промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, предаде репортер на БГНЕС.

Предмет на дискусията бе правната регламентация на избора и правомощията на обществените посредници в българските общини.

В хода на обсъжданията стана ясно, че петнадесет години след въвеждане възможността в Закона за местното самоуправление за избор на обществен посредник, мрежата от местни омбудсмани не се е увеличила, а намалила. През 2011 г. те са 22, а към днешната дата – 13.

Според Мая Манолова сред причините за това е изискването при избора им да се изисква 2/3 мнозинство на общинските съветници.

„Няма как, въпреки усилията на мен и моя екип, да огреем навсякъде, до най-малкото селце на България”, аргументира се Манолова.


Тя предложи днешната среща да завърши с внасяне на предложение за законови промени, които да облекчат процедурата за избор на местни обществени посредници и да регулира тяхното финансиране. Манолова поиска и въвеждането на изричен текст, който да предвижда, че всяка община, която си избере местен обществен посредник ще получава целево финансиране за обезпечаване на неговата работа, което ще гарантира и неговата независимост.

В рамките на дискусията отношение взе общественият посредник на Община Шумен Иван Капралов. „Да разширим мрежата от обществени посредници, за да дадем по-добра защита на гражданите”, заяви той и призова депутатите да преоценят начина, по който местните омбудсмани се избират и да облекчат процедурата.


„Част от общините са в лошо финансово състояние. Изборът на още една институция, която тежи на общинския бюджет е проблем и ние добре го разбираме. Не сме толкова настоятелни да твърдим, че всяка една малка община има нужда от обществен посредник”, разясни Иван Капралов.


Ползата от институцията на местно ниво подкрепиха и от Националното сдружение на общините в Република България. Изпълнителният директор на сдружението Силвия Георгиева заяви: „Ние подкрепяме всякакви форми, които осигуряват пряк достъп на гражданите до общинската администрация”.


Във форума участваха още депутати, председатели на общински съвети, кметове на общини и на кметства. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822