Мария Габриел: Да се върнем сред първите 3 водещи сили в света за суперкомпютрите
България 19.04.2018 13:12
Амбицията ни е в рамките на 4 години да се върнем сред първите три водещи сили в света в областта на суперкомпютрите, като изходната ни позиция днес, че не сме сред първите 10.
Това каза eвропейският комисар по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел, предаде репортер на БГНЕС.
Мария Габриел и министър-председателят Бойко Борисов откриха в столицата международна конференция под наслов "Формиране на дигиталното бъдеще на Европа: Високопроизводителни изчисления за научни и промишлени приложения в изключителен мащаб". Форумът цели да повиши осведомеността относно ролята на високопроизводителните изчислителни системи за формирането на цифровото бъдеще на Европа и за осигуряване на решения на множество социални и икономически предизвикателства. Събитието се организира съвместно от Европейската комисия и Министерството на образованието и науката в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.
„Днешната конференция сама по себе си е уникална“, каза Мария Габриел. Това е първата конференция, която се провежда след обявяване за първи път на общоевропейската ни амбиция Европа да се върне на световната карта като един от лидерите в областта на суперкомпютрите. Габриел припомни, че през 2012г. Европа притежава 4 от първите 10 суперкомпютъра в света. „Днес ние не сме сред първите 10, затова ЕК обявява своята амбиция, която е да инвестира 1 млрд. евро, за да може Европа да има такъв суперкомпютър“, каза тя. Габриел подчерта, че днес Европа изпитва недостиг от 350 000 ИТ специалисти, те ще бъдат 500 000 през 2020 г. /БГНЕС
Това каза eвропейският комисар по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел, предаде репортер на БГНЕС.
Мария Габриел и министър-председателят Бойко Борисов откриха в столицата международна конференция под наслов "Формиране на дигиталното бъдеще на Европа: Високопроизводителни изчисления за научни и промишлени приложения в изключителен мащаб". Форумът цели да повиши осведомеността относно ролята на високопроизводителните изчислителни системи за формирането на цифровото бъдеще на Европа и за осигуряване на решения на множество социални и икономически предизвикателства. Събитието се организира съвместно от Европейската комисия и Министерството на образованието и науката в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.
„Днешната конференция сама по себе си е уникална“, каза Мария Габриел. Това е първата конференция, която се провежда след обявяване за първи път на общоевропейската ни амбиция Европа да се върне на световната карта като един от лидерите в областта на суперкомпютрите. Габриел припомни, че през 2012г. Европа притежава 4 от първите 10 суперкомпютъра в света. „Днес ние не сме сред първите 10, затова ЕК обявява своята амбиция, която е да инвестира 1 млрд. евро, за да може Европа да има такъв суперкомпютър“, каза тя. Габриел подчерта, че днес Европа изпитва недостиг от 350 000 ИТ специалисти, те ще бъдат 500 000 през 2020 г. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:13 Задържаха над 700 кутии контрабандни лекарства и стоки с обозначения на известни марки
- 18:07 Падението на сър Джефри Доналдсън: Виновен за изнасилване и сексуално насилие над деца
- 18:04 Радев: Украинският посланик наистина е искал информация от МВнР за Невзоров
- 18:02 Георги Марков: Ще ни върне ли Румен Радев във времето на Ярослав Радев ?
- 17:55 НИМХ: Остава нестабилно, с краткотрайни, но интензивни валежи и гръмотевични бури
- 17:46 Радев: Минималната заплата няма да бъде замразявана тази година
- 17:37 Нигер официално напусна Международния наказателен съд
- 17:28 Китай призова БРИКС да използва своя коз - контрола върху стратегическите суровини