Учени определиха кои хора са най-застрашени от преждевременна смърт

Наука 17.04.2018 09:18

Учени от Университета в Съри, Англия откриха, че хората, които предпочитат да си лягат късно и се събуждат късно (така наречените "сови"), са с по-висок риск от преждевременна смърт в сравнение с "чучулигите", които се събуждат рано. Това се съобщава в пресрелиз на MedicalXpress.

В изследването са участвали повече от 433 хиляди души на възраст от 38 до 73 години, които са разпределени в четири хронотипа: сутрешен, умерено сутрешен, вечерен и умерено вечерен. Състоянието на доброволците било следено в продължение на шест години и половина.

Оказа се, че при "совите" на рискът от преждевременна смърт от различни причини, включително сърдечно-съдови заболявания е с 10 на сто по-висок от от този при "чучулигите". Освен тома "совите" са по-склонни да страдат от диабет, психологични и нервни разстройства.

Според учените, ако може да докаже, че човешкият хронотип е до известна степен генетично обусловен, то това показва необходимостта от промяна на дневния режим на "совите", включително промяна на началото на работния ден. Тези които са принудени да си лягат късно и се събуди късно поради невъзможността да се преместят своя биологичен часовник, живеят в свят, адаптирани за "чучулиги", поради което "совите" са подложени на стрес и срив в ежедневния ритъм.

Известно е, че преходът към лятното часово време предизвиква увеличаване на броя на сърдечните атаки. Тъй като приблизителният брой на "совите" се оценява на 1.3 милиарда души, учените смятат, че потенциалните рискове могат да превишават ползите от универсалния за всички дневен режим за цял ден. Отчасти все пак е възможно да се премести биологичният часовник с помощта на нормален сън и ярка светлина сутрин/Zdrave.to

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594