Сблъсъкът за Сирия в СС на ООН ще продължи

Избрано 11.04.2018 09:20

Съветът за сигурност на ООН гласува във вторник последователно три проекта за резолюция, предвиждаща разследване на случая с предполагаема употреба на химическо оръжие в Сирия. Без резултат.

Както отбеляза постоянният представител на Руската федерация в ООН Василий Небензя, като заеха неконструктивна позиция САЩ „искат да оправдаят употребата на сила в Сирия“.

Призивът на Русия да бъде създаден независим и безпристрастен работен механизъм, който би помагал на Съвета за сигурност да установява отговорните за употребата на химическо оръжие в сирийския конфликт, не бе чут.

САЩ искат „независимо разследване“

Първи в Съвета за сигурност бе внесен проектът на САЩ, Франция, Великобритания, Швеция, Полша и редица други страни. Той предвиждаше създаване на „независим механизъм за разследване“ в Сирия. Както заяви постоянният представител на Франция Франсоа Делатр, гласуването на този проект би трябвало да стане момент на истината за разследването на предполагаемите случаи на използване на химическо оръжие.

В отговор Василий Небензя недвусмислено даде да се разбере, че тази инициатива няма да мине. „Делегацията на САЩ се опитва да въведе в заблуждение международната общност и прави още една стъпка в посока на конфронтацията, като иска гласуване на проекта за резолюция, която не се ползва с единодушна подкрепа на Съвета за сигурност“, отбеляза той.

Според руския дипломат „дори да предположим невероятното“ и да си представим, че американският проект бъде приет, то за изграждането на този механизъм за проверки, за който настояват САЩ, ще са нужни няколко месеца. Той отбеляза, че представителите на страните от Запада „не искат да чуят“ аргументите на Русия.

Заместникът на постоянния представител на Китай при ООН У Хатайо подчерта, че Китай е „срещу използването на химическо оръжие от която и да е страна, организация,или лица при каквито и да било обстоятелства“ и подкрепя провеждането на всеобхватно обективно разследване на използването на химическо оръжие в Сирия“.


Той отбеляза, че виновните трябва да бъдат привлечени към отговорност на основата на събраните доказателства и дотогава не трябва да има никакви предварителни съждения за резултатите (от разследването)“, добави дипломатът.

Русия гласува против, Боливия я подкрепи (в момента Боливия е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН), Китай се въздържа, а 12 страни членки на СС на ООН подкрепиха американския проект. За приемането на която и да е резолюция на Съвета за сигурност е необходимо за нея да се обявят 9 страни и никой от постоянните членове да не се противопостави

Русия иска да не се допуска манипулация на разследването

Небензя посочи, че руският проект предвижда напълно безпристрастен и независим механизъм за разследване на случаите на употреба на химическо оръжие.

„След прекратяването на действието на Съвместния механизъм за разследване на случаите на употреба на химическо оръжие в Сирия, именно Русия бе в авангарда на усилията за запълване на възникналия пропуск, отбеляза той. Разработихме съответния проект за резолюция на Съвета за сигурност на ООН, който на 23 януари бе представен на вниманието на колегите.

Западът рязко го прие наострено, тъй като в текста са ликвидирани вратичките, които позволяваха да се манипулира следствието, както бе с медиите и което стана причина за неговата преждевременна смърт.

Той подчерта специално, че при разработката на проекта „нищо не сме измисляли, а само показахме принципите на новия механизъм в съответствие със стандартите на Конвенцията за забрана на

химическото оръжие“.

Руският проект, обяви той, открива възможност за създаване на работен механизъм, който би помагал на Съвета за сигурност да установява виновните за употреба на химическо оръжие в сирийския конфликт.

Постоянната представителка на САЩ Ники Хейли се позова на това, че руската инициатива не дава възможност да се проведе независимо разследване.

„Руската резолюция дава на самата Русия шанс да избира следователите, а след това оценява резултата (от работата).

В резултат на това предложеният от руската страна проект не получи достатъчно подкрепа: за него се обявиха шест страни –членки, сред които Русия и Китай, против бляха седем, две страни се въздържаха.

Достатъчно конструктивният проект на Швеция също не намери подкрепа

Показвайки стремеж да се стигне до компромис, постоянният представител на Русия предложи на членовете на СС на ООН да подкрепят издигнат по-рано от Швеция проект, който, според него, е съставен “достатъчно конструктивно“. Той изрази съжаление, че тази инициатива не получава развитие и е стъпкана заради конфронтационните крачки на САЩ и техните най-близки съюзници.

В проекта, основан на предложението на Швеция, се съдържаше призив без отлагане да се изпрати в Сирия мисия за установяване на фактите от Организацията за забрана на химическите оръжия, да посети тя мястото на предполагаемата атака в град Дума край Дамаск.

Ако експертите от ОЗХО по някакви причини не попаднат в Дума в резултат на съпротивата на тези, които спекулират с химическата тема за очерняне на Русия и Сирия, то това ще бъде още едно доказателство, че зад цялата тази лъжлива история се крият мръсни геополитически игри и агресивни военни планове, способни да обърнат обратно положителната динамика на сирийското урегулиране и болезнено да ударят по изтерзания от авантюри регион“, предупреди руският дипломат.

Но и този компромисен проект не събра необходимия брой гласове. Великобритания не хареса това, че проектът не е насочен към установяване на виновните за предполагаемия инцидент в Дума.

Представеният проект бе подкрепен от пет държави, включително Швеция и Русия. Против бяха четири, сред които САЩ и Великобритания, други шест страни се въздържаха.

В края на заседанието руският представител призова САЩ и съюзниците им да престанат да заплашват Сирия.

„Работата ще продължи“, заяви след заседанието в кратка беседа с журналисти председателстващият заседанието на СС на ООН постоянен представител на Перу Густаво Веласкес. При това той не изказа предположения коя страна ще поеме инициативата за издигане на нов проект.

Междувременно решимостта за действие от страна на САЩ и съюзниците остава. Австралия би подкрепила възможен военен удар на САЩ по Сирия, съобщи в сряда Джули Бишоп - външен министър на страната.

"Нямам намерение да коментирам военните действия на САЩ, но ако САЩ нанесат въздушен удар в отговор на използването на химическо оръжие срещу гражданското население на Сирия, то Австралия ще подкрепи всички действия, които ще бъдат проверени и пропорционални", каза тя в интервю за Ей Би Си. /ТАСС, БГНЕС, АФП
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594