Експерти определят болестта на Алцхаймер по промените в мозъка, не по симптомите

Наука 10.04.2018 10:58

В опит да ускорят изследванията за лечението на най-честата форма на деменция, експертите настояват за нова рамка , за да се диагностицира болестта на Алцхаймер с помощта на биологични следи, а не симптоми на загуба на паметта.

Алцхаймер засяга около 44 милиона души по света, но болестта остава слабо разбрана, без ефективни лечения, въпреки че милиарди долари се изразходват за изследвания.

Клиничните изпитвания се сблъскват с препятствия, като последните проучвания показват, че до 30% от участниците, третирани с експериментални лекарства, не са имали мозъчната промяна, свързана с болестта на Алцхаймер, за лечението на която е предназначено лекарството.

Новият подход би направил тест за болестта на Алцхаймер на базата на няколко известни биомаркери и ще открие, че болестта протича в спектър, който се корени дълго преди появата на симптомите, понякога дори в продължение на десетилетия.

"С остаряването на световното население и все по-високите разходи за грижи за хората с деменция, отчаяно са необходими нови методи за подобряване на процеса на развитие на терапията и увеличаване на вероятността за успех", каза главният научен сътрудник на Асоциацията на Алцхаймер Мария Карильо ,

Предложената рамка за научни изследвания е публикувана в изданието от 10 април на "Алцхаймер и деменция": списание на Асоциацията на Алцхаймер (АА).

Подходът е разработен през последните години от 20 академични, правителствени и индустриални експерти в областта на изследванията на деменцията, свикани от Асоциацията на Алцхаймер и Националния институт по стареене на САЩ (NIA).

През 2011 г. експертите определиха три етапа на болестта на Алцхаймер: предклинични (преди да бъдат открити симптоми, засягащи паметта, мисленето или поведението), леко когнитивно увреждане и деменция.

През 2017 г. международните лидери се събраха отново, за да преразгледат най-новите постижения в областта и да актуализират насоките.

Междувременно става ясно, че "дълбоката промяна в мисленето се дължи на биологичното определяне на болестта на Алцхаймер, на патологичните мозъчни промени или на биомаркерите и на лечението на когнитивното увреждане като симптом/признак на болестта, а не на нейната дефиниция", се казва в доклада.

Биомаркерите вече се използват широко в медицината за диагностициране на хора с високо кръвно налягане, диабет и проблеми с плътността на костите- за намаляване на вероятността от инфаркт, инсулт и костни фрактури.

"В контекста на продължаващата еволюция на изследванията на Алцхаймер и технологиите, предложената рамка за научни изследвания е логична следваща стъпка, за да помогне на научната общност да напредне в борбата срещу болестта на Алцхаймер", заяви директорът на NIA Ричард Ходс.

"Колкото по-точно можем да характеризираме специфичния болестен процес, патологично дефиниран като болестта на Алцхаймер, толкова по-добри са шансовете ни за намеса във всеки един момент в този континуум, за да предотвратим развитието на болестта на Алцхаймер".

Вече може да бъдат преценени признаците на болестта на Алцхаймер при хората чрез използване на образна технология и анализ на мозъчни образци на гръбначния мозък.

Проучвателната рамка на NIA-AA предлага три основни групи биомаркери, които понастоящем са известни на науката, и оставя място за повече, които да бъдат добавени в бъдеще.

Експертите предупредиха, че рамката не е предназначена да бъде насока за лекарите или контролен списък за диагностика, а по-скоро насока, която изследователите да следват./АФП
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827