Гробище за сателити
Наука 02.04.2018 19:18
Има едно място в океана, което е най-отдалечената от цивилизацията точка. То се намира на 48°52? ю.ш. и 123°23? з.д. в Тихия океан, на 2250 км от най-близкото парче земя. Нарича се "Точката Немо" (Point Nemo) или Океански полюс на недостъпността.
Тази отдалеченост от хората прави мястото много подходящо за складиране на вече непотребни сателити и космически апарати, които е трябвало да се върнат на Земята, но размерите им са твърде големи, и не са успели да изгорят напълно при навлизането на атмосферата. Такъв е и случая с китайския сателит Тянгонг-1, но загубата на контрол над него не позволява той да бъде насочен именно към тази точка от планетата.
В дълбоките води лежат останките и на Съветската орбитална станция "Мир", наред с тези на още поне 260 други космически апарата. Но не си представяйте подводен космически свят от цели сателити - отломките са разхвърляни на стотици или дори хиляди километри.
В момента около планетата ни се разполагат около 4000 сателита с тенденция броят им да се увеличава, което води и до създаването на все повече космически боклук.
Освен тях, в орбита около Земята се носят и над 12 000 отломки от космически апарати, с размери по-големи от юмрук, както и неизброимо множество от болтчета, гайки и други дреболии. Понякога тези отломки се сблъскват, включително и с все още функциониращи сателити, нарушавайки работата им.
Учени и инженери се опитват да измислят начин за почистването на този боклук, но засега той остава или в космоса, или на дъното на океана. /lifestyle.bg
Тази отдалеченост от хората прави мястото много подходящо за складиране на вече непотребни сателити и космически апарати, които е трябвало да се върнат на Земята, но размерите им са твърде големи, и не са успели да изгорят напълно при навлизането на атмосферата. Такъв е и случая с китайския сателит Тянгонг-1, но загубата на контрол над него не позволява той да бъде насочен именно към тази точка от планетата.
В дълбоките води лежат останките и на Съветската орбитална станция "Мир", наред с тези на още поне 260 други космически апарата. Но не си представяйте подводен космически свят от цели сателити - отломките са разхвърляни на стотици или дори хиляди километри.
В момента около планетата ни се разполагат около 4000 сателита с тенденция броят им да се увеличава, което води и до създаването на все повече космически боклук.
Освен тях, в орбита около Земята се носят и над 12 000 отломки от космически апарати, с размери по-големи от юмрук, както и неизброимо множество от болтчета, гайки и други дреболии. Понякога тези отломки се сблъскват, включително и с все още функциониращи сателити, нарушавайки работата им.
Учени и инженери се опитват да измислят начин за почистването на този боклук, но засега той остава или в космоса, или на дъното на океана. /lifestyle.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:32 Армията в Уганда дръпна шалтера на водещи медии в страната
- 17:21 Окосената трева не е отпадък - защо е по-добре да я оставим в градината
- 17:08 Паника в Египет - Салах е под въпрос за първия елиминационен мач в историята на страната
- 16:55 Три денонощия след труса извадиха 11-годишно момче, затиснато на 3 м под земята (видео)
- 16:42 18-годишен младежки национал на Венецуела е сред загиналите при земетресенията в страната
- 16:29 Битката на континентите: Европа класира 13 отбора, но процентно не е №1 в груповата фаза
- 16:17 За първи път в България беше оперирано "пеперудено дете"
- 16:06 Близки и ръководството на "Славия" изпратиха загиналия на "Тракия" Мишо и баща му