Данъкът върху Facebook, Amazon и Google може да компенсира Brexit

България 22.03.2018 12:30

Цифровият данък, който Европейският съюз планира да наложи на технологичните гиганти като Facebook, Amazon и Google, може да компенсира до 50% от финансовата вноска на Великобритания в общия бюджет.

Това твърди френският президент Еманюел Макрон, според когото подобен данък би донесъл нови приходи за политики на ЕС, без да е нужно страните членки да увеличат вноската си, предаде AFP.

Новият данък, представен от еврокомисаря по икономическите въпроси Пиер Московиси, засяга компании с глобални годишни приходи над 750 млн. евро и приходи в ЕС над 50 млн. евро.

Европейската комисия предлага за тях специален цифров налог от 3%, който да плащат в държавата, където са приходите им. Очаква се той да носи 5 млрд. евро годишно.

Новите налози са насочени към мултинационалните компании като Facebook и Google, които прехвърлят доходите си из Европа, за да плащат по-ниски данъци.

Френско-холандски сблъсък за еврозоната

В навечерието на срещата на върха на ЕС в Брюксел Макрон мина през съседна Холандия, където се срещна с премиера Марк Рюте, който остава скептично настроен към френските планове за реформа в еврозоната.

След проведени "продължителни разговори" Рюте продължава да настоява, че страната му, която вече е сред най-големите вносители в бюджета на блока, не би трябвало да плаща повече.

По време на срещата в Брюксел Макрон ще призове европейските лидери да подкрепят плана му за реформи в еврозоната, включително създаването на кризисен фонд за нации в беда.

Париж се надява пътната карта да може да бъде изготвена на следващата среща на високо равнище през юни, преди изборите за Европейски парламент догодина.

Холандският премиер поддържа тезата, че е работа на отделните държави да "поставят икономиките си в ред", да контролират бюджетите си и да намалят дефицитите си.

"Всеки допълнителен принос трябва да се избягва", твърди Рюте, настоявайки, че приоритетни трябва да бъдат иновациите, наблюдението на външните граници на ЕС и въпроса за мигрантите. /money.bg

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448