Съвети за безупречно пране

Любопитно 21.03.2018 17:31

Прането е част от неизбежните домакински задължения, които често се превръщат в истинска досада. Сортиране, използване на правилните перилни препарати, премахване на всевъзможни петна. Битовата химия доста е напреднала във всяко едно отношение, но е добре да знаем и някои малки трикове, които значително ще улеснят прането.

Сортиране

Всичко започва от коша за пране. Ако имаме само един, значи имаме проблем. Трябват ни три - за бяло, за черно и за цветно пране. Така ще спестим ценно време, а и ще ни бъде по-прегледно каква пералня е по-наложително да пуснем.

По правилата

Основният закон, по който трябва да се водим, преди да натиснем копчето за старт на пералнята, са препоръките, изписани на всеки етикет. Не трябва да ги подминаваме в лека ръка, а след това да се чудим как сме съсипали дадена дреха. Температурата трябва да е подходяща, не винаги е добре да се ползва центрофуга, а понякога химическото е единствената опция.

Препарати

Невинаги използването на по-голямо количество перилен препарат е гаранция за по-чисто пране. А и не е необходимо, защото се наслагва както в контейнера на пералнята, така и по тръбите. Ако водата у дома обаче е по-твърда, ще се наложи да сложим повече прах.

Цветове

Нежеланото оцветяване от една или друга дреха е един от най-големите кошмари на всяка домакиня. Най-лесният вариант да го избегнем е употребата на цветоулавящи кърпички. В бабините тефтери пък се препоръчва добавянето на една-две лъжички сол в барабана на пералнята за целта. Но, ако сортираме правилно, свеждаме риска от гафове почти до нулата. Тъмните дрехи пък е по-добре да се перат от обратната страна.

Кърпи

Всички хавлии е добре да отиват в пералнята, веднага щом се намокрят. В противен случай се превръщат в изключително благоприятен развъдник за бактерии, до който цялото семейство има достъп. Препоръчително е при пране на кърпите да не се добавя омекотител, а малко оцет и сода за хляб, за да бъдат по-меки.

Петна

Добре е да пъхнем в пералнята изцапаната дреха колкото се може по-скоро. Но при някои по-упорити петна е препоръчително предварително третиране с накисване. Петната от червено вино не са толкова непоправими, ако имаме бяло вино под ръка, с което да ги натъркаме.

Петната от трева и кръв излизат най-лесно чрез оцет. Мазнината се премахва от платовете чрез сода бикарбонат. Те ни идва на помощ и ако сме се заляли със сутрешното кафе. Мастилото се чисти с мляко, а петната от козметика - с мокри кърпички, продукт за премахване на грим или пяна за бръснене.

Петната от пот под мишниците, особено на белите дрехи, безспорно са сред най-досадните и неприятните. За да ги премахнем, можем да използваме лимон. С него натъркваме леко предварителното намокрено място върху дрехата, след което перем в пералня. Оцетът, содата бикарбонат и аспиринът също могат да са ни от полза в този случай. /lifestyle.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822