"Инерком" отговаря на синдикатите: За нас най-важният капитал са хората

България 20.03.2018 19:22

"Инерком" отговори на въпросите, които КНСБ и "Подкрепа" зададоха в искането си за извънредно заседание на временната комисия за продажбата на активите на ЧЕЗ. Това стана в отговор на запитване на "24 часа".

Ето ги и тях:

1. Социални измерения на сделката с оглед запазване на доходите и социални придобивки на работещите в ЧЕЗ - ангажименти за запазване на работни места, политика за ръст на доходите и запазване на социални придобивки чрез ефективен социален диалог и КТД.

За "Инерком България" най- важния капитал са хората. Ще продължим с добрите практики, свързани с развитието на човешките ресурси и професионалното усъвършенстване на служителите. Ще отстояваме принципите на приемственост. В дружествата на ЧЕЗ - България работят около 3 600 човека доказани професионалисти, които са българи и които ще останат и след приключване на сделката. И сега мениджърския екип, който управлява всяко едно дружествата е съставен в голямата си част от български специалисти. Нашето желание е всички те да останат да работят в дружествата. Наша първостепенна задача е да развиваме и надграждаме постигнатото до момента. Ще продължим да разчитаме на всички служители на компаниите, които с доказан професионализъм и опит години наред се грижат за това да бъде гарантирана сигурността и качеството на доставките на ел. енергия за всички потребители и клиенти на компанията.

Ще водим конструктивен диалог с всички заинтересовани страни.

2. Стратегия за развитие на дружеството, инвестиции и производствена програма, прилагане на текущ бизнес план на ЧЕЗ Разпределение и гаранции за запазване на социалните придобивки при предложение за актуализацията им.

Усилията ни ще бъдат насочени към устойчиво развитие на мрежата и въвеждане на иновативни технологии, които да доведат до повишаване на качеството на услугите.

Инвестициите в изграждане и модернизация на активите на ЧЕЗ Разпределение са много важен момент, защото на практика това са инвестиции в сигурността на доставките на електроенергия и в качество на предоставяните на потребителите услуги.

3. Ценова стратегия на дружеството и социални измерения за потребителите на ел. енергия в България вкл. фирми и домакинства.

Законодателството в тази област, ясно е дефинирало органите и принципите, които определят цените. Инерком България ще работи прозрачно, при спазване на законодателството и регулаторните изисквания изцяло в интерес на българските потребители, както и да постигнем показателите, които Регулатора е определил за извършване на дейността. Към момента дружествата са собственост на ЧЕЗ. Ценовото заявление, което се подава до 30 март всяка година, по реда на наредбата за регулиране на цените, поставя началото на една подробно описана административна процедура, която се води от КЕВР за определяне на цените на мрежови услуги и енергия, които се одобряват считано от първи юли, когато започва всеки нов ценови период. Тази година започва и нов регулаторен период, който е тригодишен. За него ЧЕЗ вече са дали своите предвиждания за необходимите разходи за инвестиционната програма, одобрения бизнес-план и необходимите суми, които ще им трябват, за да могат да направят тези разходи.

Ние ще влезем в разпределителното предприятие при вече одобрени цени, които не сме договаряли и то за три години напред. Въпреки това сме спокойни, защото знаем, че ЧЕЗ управлява бизнеса си по нормален начин и те напълно професионално подхождат при изготвянето на ценовите заявления, по отношение на цени и инвестиции.

Ние след успешното приключване на сделката ще спазваме одобрените от Регулатора параметри. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361