Министър Николай Нанков: Варна работи по проекти за 380 млн. лв.
Варна<+> 16.03.2018 18:15
По проекти за близо 380 млн. лв. се работи във Варна. Сред тях са средствата по Оперативна програма „Региони в растеж“, в размер на 85 млн. лв. с пряк бенефициент община Варна; проекти с финансиране от националния бюджет за още 85 млн. лв.; пътни обекти за над 27 млн. лв. на Агенция „Пътна инфраструктура“; проекти за професионални гимназии, спортното училище във Варна; още около 50 млн. лв. по ОПРР към конкретни бенефициенти; над 110 млн. лв. за водния цикъл на областния център; реконструкцията на главния водопровод в квартал „Аспарухово“, модернизиране на пречиствателната станция в Златни пясъци и други обекти.
Това съобщи в морската столица министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Заедно с кмета Иван Портних той инспектира ремонта на бул. „Приморски“ и провери напредъка на финансираните по Оперативна програма „Региони в растеж“ ремонти на ул. „Мара Тасева“ и бул. „Първи май“ в кв. „Аспарухово“. Във Варна Нанков направи оглед и на изграждането на втория етап от водопровода за кв. „Аспарухово“ и се запозна със строежа на бул. „Левски“. В огледа на обектите се включиха областният управител Стоян Пасев, Тодор Балабанов, председател на ОбС, Христо Иванов – зам.-кмет на Община Варна, представители на фирмите изпълнители на ремонтните дейности.
Кметът Иван Портних запозна министъра с актуалната работа по обектите – по бул. „Левски“ са поставени над 900 пилота, 1730 м водопроводи и 2025 м битова и дъждовна канализация, извършва се корекция и изместване на дерето до Максуда. Според министър Нанков обектът трябва да е готов до 15 август. В изграждането на новия булевард се инвестират 70,5 млн. лв. от държавния бюджет.
Във Варна в момента се изпълняват ремонтни дейности, по програмата за текущ ремонт и поддържане на АПИ и на моста „Звездица“ на АМ „Черно море“. До края на месеца трябва да е готов проектът на детелината на „Игнатиево“, чрез която ще се изнесе трафикът за курортите на север от Варна.Ще бъдат довършени и ремонтите на пътя Добрич – Албена и Аксаково – Албена.
От бюджетната програма на министерството се финансира подмяната на съществуващия водопровод в квартал „Аспарухово“. „През миналата година имахме споразумение за 1,1 млн. лв., остават още 2 млн. лв.“, коментира Нанков. По думите му ремонтът се очаква да приключи до първи май. „Очакваме да няма повече воден режим за хората в Аспарухово“, подчерта Нанков и обобщи, че целевите средства от държавата за водопроводи във Варна възлизат на близо 8 млн. лв.
С началото на строителния сезон ще стартират и нови ремонти на тунели и мостови съоръжения по автомагистрала „Хемус“, обясни регионалният министър и подчерта, че те ще се извършват по графици, така че от началото на активния туристически сезон - 15 юни, да няма тапи и задръствания по аутобана. Ако има ремонти, ще бъдат по долното стоене на мостовите съоръжения, за да не пречат и да не затрудняват трафика.
„Общо 77 км през тази и следващата година ще се изграждат от автомагистрала „Хемус“, заяви още министърът. Тази година стартира реалното строителство на 25 километра от аутобана, готово е строителното разрешение за западния участък на АМ „Хемус“ – малко повече от 9 километра от Ябланица до разклона за Тетевен при п.в.Боаза. До два месеца трябва да е изготвено строителното разрешение и за 16,5 км от Белокопитово до п.в. Бухово. Отделно ще стартира тръжната процедура и за 52 км до разклона за Плевен и Ловеч с път ІІ-35.
Това съобщи в морската столица министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Заедно с кмета Иван Портних той инспектира ремонта на бул. „Приморски“ и провери напредъка на финансираните по Оперативна програма „Региони в растеж“ ремонти на ул. „Мара Тасева“ и бул. „Първи май“ в кв. „Аспарухово“. Във Варна Нанков направи оглед и на изграждането на втория етап от водопровода за кв. „Аспарухово“ и се запозна със строежа на бул. „Левски“. В огледа на обектите се включиха областният управител Стоян Пасев, Тодор Балабанов, председател на ОбС, Христо Иванов – зам.-кмет на Община Варна, представители на фирмите изпълнители на ремонтните дейности.
Кметът Иван Портних запозна министъра с актуалната работа по обектите – по бул. „Левски“ са поставени над 900 пилота, 1730 м водопроводи и 2025 м битова и дъждовна канализация, извършва се корекция и изместване на дерето до Максуда. Според министър Нанков обектът трябва да е готов до 15 август. В изграждането на новия булевард се инвестират 70,5 млн. лв. от държавния бюджет.
Във Варна в момента се изпълняват ремонтни дейности, по програмата за текущ ремонт и поддържане на АПИ и на моста „Звездица“ на АМ „Черно море“. До края на месеца трябва да е готов проектът на детелината на „Игнатиево“, чрез която ще се изнесе трафикът за курортите на север от Варна.Ще бъдат довършени и ремонтите на пътя Добрич – Албена и Аксаково – Албена.
От бюджетната програма на министерството се финансира подмяната на съществуващия водопровод в квартал „Аспарухово“. „През миналата година имахме споразумение за 1,1 млн. лв., остават още 2 млн. лв.“, коментира Нанков. По думите му ремонтът се очаква да приключи до първи май. „Очакваме да няма повече воден режим за хората в Аспарухово“, подчерта Нанков и обобщи, че целевите средства от държавата за водопроводи във Варна възлизат на близо 8 млн. лв.
С началото на строителния сезон ще стартират и нови ремонти на тунели и мостови съоръжения по автомагистрала „Хемус“, обясни регионалният министър и подчерта, че те ще се извършват по графици, така че от началото на активния туристически сезон - 15 юни, да няма тапи и задръствания по аутобана. Ако има ремонти, ще бъдат по долното стоене на мостовите съоръжения, за да не пречат и да не затрудняват трафика.
„Общо 77 км през тази и следващата година ще се изграждат от автомагистрала „Хемус“, заяви още министърът. Тази година стартира реалното строителство на 25 километра от аутобана, готово е строителното разрешение за западния участък на АМ „Хемус“ – малко повече от 9 километра от Ябланица до разклона за Тетевен при п.в.Боаза. До два месеца трябва да е изготвено строителното разрешение и за 16,5 км от Белокопитово до п.в. Бухово. Отделно ще стартира тръжната процедура и за 52 км до разклона за Плевен и Ловеч с път ІІ-35.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:46 МВнР към Мицкоски: Отдаваме изключително значение на защитата на дипломатическата кореспонденция
- 15:38 Фискалният съвет: Бюджет 2026 влошава дългосрочната фискална устойчивост
- 15:30 Казахстан е готов да доставя гориво на Русия, ако поиска
- 15:26 Телепортация или гаф? Джани Инфантино се появи на два мача едновременно на Мондиала
- 15:15 Ройтерс: Джей Ди Ванс и Марко Рубио говорят по различен начин за Иран и Израел
- 15:07 Любомир Николов: 20 собственици на незаконни имоти са задържани при акцията в рйон „Приморски“
- 14:59 Пламен Абровски, МЗХ: Парите за земеделие в бюджета ще бъдат достатъчни
- 14:51 Нова присъда за бившата първа дама на Южна Корея