"Инерком" втвърди тона за държавното участие в сделката за ЧЕЗ

България 13.03.2018 09:23

Дни след като се съгласи и държавата да участва в сделката за ЧЕЗ, купувачът на българските активи на чешката компания рязко смени тона. "Инерком България" не смята, че придобиването на държавен дял от страна на българското правителство е единственият начин да се гарантират общественият интерес и доставките на електричество за българските потребители, стана ясно вчера.

Информацията идва на фона на изказването на финансовия министър Владислав Горанов, който смята, че България има достатъчно инструменти да регулира доставката на ток. Затова и държавно участие в сделката не е необходимо, обясни той. Темата вчера коментира и енергийният министър Теменужка Петкова. Тя посочи, че след като "Инерком" е изразил съгласие държавата да участва, продавачът е този, който трябва да каже своята дума. "Според мен тази истерия, която изкуствено беше създадена, целеше съвсем други неща. Много се надявам целите, които си бяха поставили някои хора, да не се реализират. Трябва да се проявят разум, хладнокръвие. Всички ние трябва да бъдем много отговорни, когато се говорят всякакви неща, свързани и с арбитражите", заяви Петкова. Очевидно тя визира арбитражното дело за 500 милиона евро, което ЧЕЗ води срещу България. Според анализатори именно то е пречка пред намерението на държавата да придобие контрол върху енергоразпределителното дружество.

"Ние сме съгласни с финансовия министър и не смятаме, че държавно придобиване на дял от бизнеса на ЧЕЗ е единственият начин да се гарантира общественият интерес", коментира Милена Стоева, председател на съвета на директорите на "Инерком". Според нея единствено от компанията зависи дали българската държава ще има дялово участие при покупката.

В края на миналата седмица от централата на ЧЕЗ съобщиха, че ще направят анализ на вариантите и ще обявят решението си до края на март или в началото на април. Стоева не коментира стойността на сделката. В интервю пред сайта "Гласове" през уикенда обаче тя поясни, че "Инерком" има активи за около 100 млн. лв. Годишният оборот е около 50 млн. лв. и по предварителни данни печалбата за 2017 г. ще бъде около 10 млн. лв.

От "Инерком" отново обявиха, че за финансирането на сделката се водят преговори с няколко банки, много от които нямат офиси в България. Никакви офшорни компании няма да участват в трансакцията, изтъкнаха от компанията. Финансирането на сделката никога не е било обсъждано и с руски банки, а за нея ще бъде осигурен значителен дял собствено финансиране. "Промяната на собствеността няма да бъде усетена по никакъв начин от клиентите", заяви и Веселин Захариев от "Меин Кепитъл", финансов консултант по сделката.

"Още през 2003 г. тези ЕРП-та са преминали в частни ръце. Държавата няма как да стои зад тази сделка. Зад тази сделка стои чешката държава", коментира вчера министър Теменужка Петкова. Тя изтъкна, че България няма как да влияе на сделката, а "всичко, което се опитва да се наложи към публичното пространство, са едни инсинуации". /moreto.net
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549