Експерт за ЧЕЗ: Участието на държавата в предприятията не гарантира интересите ни
България 06.03.2018 18:34
Интересът на гражданите се гарантира чрез държавните институции, а не чрез участие на държавата в предприятията. Това коментира бившият министър на околната среда Юлиан Попов по повод хипотезата за евентуално държавно участие в сделката за ЧЕЗ.
"В момента България има един доста независим регулаторен орган (КЕВР), на който можем да разчитаме, но е много добре предприятието и регулаторната работа да бъдат отделени, за да може едното да следи другото. Започнем ли да ги свързаме, нещата се оплескват", изтъкна Попов.
По думите му, ЧЕЗ е голяма за българските мащаби фирма, но не и за световните. Информацията, че зад офшорното финансиране наднича руско-грузински инвеститор, би била притеснителна, ако се окаже вярна.
"До този момент, това e излязло във вестник на един чех, който се кара с друг чех. Ние винаги мислим, че ние сме корумпираната страна, държавата, завзета от олигарси и т.н. и всички други са целите в бяло. Чешките милиардери обаче са едно много особено явление, които са окупирали тотално държавата си. Ако един се кара с друг, ние не бива да предполагаме, че това е самата истина. Трябва много да внимаваме с тези техни караници", предупреди експертът.
Според Попов, сделката за ЧЕЗ не застрашавала националната сигурност, защото е свързана с енергийната сигурност на крайния потребител, но "КЕВР и министъра на енергетиката имат правомощия, в момента в който те сметнат че съществува риск за сигурността на доставките, да се намесят".
Той подчерта, че е време да се престане да се говори за АЕЦ "Белене", тъй като свръхпроизводство на енергия е регионален, европейски и глобален проблем заради нарастващата енергийна ефективност и евтината енергия от ВЕИ. /news.bg
"В момента България има един доста независим регулаторен орган (КЕВР), на който можем да разчитаме, но е много добре предприятието и регулаторната работа да бъдат отделени, за да може едното да следи другото. Започнем ли да ги свързаме, нещата се оплескват", изтъкна Попов.
По думите му, ЧЕЗ е голяма за българските мащаби фирма, но не и за световните. Информацията, че зад офшорното финансиране наднича руско-грузински инвеститор, би била притеснителна, ако се окаже вярна.
"До този момент, това e излязло във вестник на един чех, който се кара с друг чех. Ние винаги мислим, че ние сме корумпираната страна, държавата, завзета от олигарси и т.н. и всички други са целите в бяло. Чешките милиардери обаче са едно много особено явление, които са окупирали тотално държавата си. Ако един се кара с друг, ние не бива да предполагаме, че това е самата истина. Трябва много да внимаваме с тези техни караници", предупреди експертът.
Според Попов, сделката за ЧЕЗ не застрашавала националната сигурност, защото е свързана с енергийната сигурност на крайния потребител, но "КЕВР и министъра на енергетиката имат правомощия, в момента в който те сметнат че съществува риск за сигурността на доставките, да се намесят".
Той подчерта, че е време да се престане да се говори за АЕЦ "Белене", тъй като свръхпроизводство на енергия е регионален, европейски и глобален проблем заради нарастващата енергийна ефективност и евтината енергия от ВЕИ. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон
- 18:38 Шотландия вече се готви за сбогуване с Мондиала, шансът за продължаване падна до 5%