На този ден през 1948 г. ВНС приема Закон за национализиране на едрата градска недвижима собственост
България 05.03.2018 09:07
На 5 март 1948 г. VI-ото Велико Народно събрание на България приема Закон за национализиране на едрата градска недвижима собственост.
Национализация е актът на прехвърляне на частна собственост, а понякога и общинска собственост, в държавна собственост. Социалистическата национализация е акт, извършен от представителите на "народната власт". Тя ликвидира частната собственост върху средствата за производство и частните компании – фабрики, банки, застрахователни дружества, магазии, занаятчийски работилници.
Национализацията започва през 1946 г. с одържавяване на застрахователното дело. На 17 май 1947 г. Политбюро на ЦК на БКП създава специална тайна комисия със задачата да изработи предложение кои предприятия да бъдат национализирани. Пак нелегално се подготвят кадри, които да заемат ръководните длъжности на тези компании.
На 23 декември 1947 г. рано сутринта специално подготвени кадри за бъдещото управление на предприятията за национализиране и милиционерски части блокират достъпа на собствениците до архива, касата и управлението.
Създаденият Закон за национализацията на частни индустриални и минни предприятия за провеждането на този акт е приет от VI-тото Велико Народно събрание същия ден по-късно в 10 ч. В 11 ч. собствениците са изгонени от предприятията си, иззети са всичките им документи, както и ключовете на фабриките и са назначени коменданти, които да охраняват вече държавните фабрики. /БГНЕС
Национализация е актът на прехвърляне на частна собственост, а понякога и общинска собственост, в държавна собственост. Социалистическата национализация е акт, извършен от представителите на "народната власт". Тя ликвидира частната собственост върху средствата за производство и частните компании – фабрики, банки, застрахователни дружества, магазии, занаятчийски работилници.
Национализацията започва през 1946 г. с одържавяване на застрахователното дело. На 17 май 1947 г. Политбюро на ЦК на БКП създава специална тайна комисия със задачата да изработи предложение кои предприятия да бъдат национализирани. Пак нелегално се подготвят кадри, които да заемат ръководните длъжности на тези компании.
На 23 декември 1947 г. рано сутринта специално подготвени кадри за бъдещото управление на предприятията за национализиране и милиционерски части блокират достъпа на собствениците до архива, касата и управлението.
Създаденият Закон за национализацията на частни индустриални и минни предприятия за провеждането на този акт е приет от VI-тото Велико Народно събрание същия ден по-късно в 10 ч. В 11 ч. собствениците са изгонени от предприятията си, иззети са всичките им документи, както и ключовете на фабриките и са назначени коменданти, които да охраняват вече държавните фабрики. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа