ЕС и САЩ се събират през март в Берлин по повод СВПД

ЕС и Свят 01.03.2018 08:50

Официални лица от Европейския съюз и САЩ планират да се срещнат през март в Берлин, за да може да обсъдят ядреното споразумение с Иран (т.нар. Съвместен всеобхватен план за действие ). Сведенията принадлежат на източник от външното министерство на Германия. Според друг европейски дипломат, цитиран от „Ройтерс“, срещата е насрочена за 15 март.

БГНЕС припомня, че т.нар. Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД) бе подписан на 14 юли 2015 във Виена от Иран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН (Русия, Великобритания, Китай, САЩ и Франция), плюс Германия. Целта на споразумението бе да възпре Техеран от разработването на ядрени оръжия чрез налагане на ограничени във времето рестрикции и упражняване на стриктно международно наблюдение на ядрената програма.

През 2016 година, по време на предизборната си кампания за президент Доналд Тръмп обяви СВПД за "най-ужасната сделка в историята" и обеща още със стъпването си в длъжност да я отмени. Същото обещание той даде и по време на първата си реч пред световната организация през септември миналата година и неколкократно го отстояваше.

На 13 октомври 2017 година американският лидер изложи новата стратегия на страната си по отношение на Иран, в която той обяви, че ще изтегли САЩ от споразумението, ако в него не бъдат нанесени изменения. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355