Гейове и лесбийки не докладват в полицията за нападения срещу тях

България 21.02.2018 12:22

Представителите на ЛГБТИ, станали жертвите на насилие не докладват за инцидентите в институциите. Те се тревожат от насилие от страна на полицията или влошаване на ситуацията. Това сочат резултатите от доклад за анти-ЛГБТИ престъпления от омраза и инциденти в България през 2017 г., изготвен от фондация GLAS.

Данните показват, че повечето инциденти с ЛГБТИ хора в България се случват в училище, а младите гей мъже от големите градове са най-честите жертви на престъпления от омраза.

Най-често срещаното насили върху хората с нетрадиционна сексуална ориентация са заплахите. Те представляват 73% от инцидентите.

Най-много заплахи получават младите мъже на възраст между 15 и 24 години, които се самоопределят като гей и живеят в по-големите градове. Сред обществените места, където са регистрирани най-много заплахи, училището е на първо място (60%), следвано от дома (20%) и баровете (10%).

15% от всички жертви съобщават за физическо нападение (80% с хомосексуална ориентация, а 20% с бисексуална). 60% от жертвите на физическо насилие са от възрастовата група 25-34 години, а 40% са на възраст между 15 и 24 години.

Най-притеснителното, което откриват от фондацията е, че за инцидентите не се съобщава в полицията.

"Нито един от потърпевшите, които са попълнили онлайн доклада, не е съобщил за инцидентите в правозащитните органи. Жертвите на престъпления от омраза в България се чувстват неудобно да докладват пред полицията. Причините за това са основно две - не вярват, че сигналът им ще бъде взет насериозно и ефективно разследван, както и се опасяват от допълнителен тормоз от страна на полицейските служители", обясни Симеон Василев, изпълнителен директор на фондация GLAS.

От фондацията изтъкват, че у нас наказателният кодекс не включва сексуалната ориентация и половата идентичност или изразяването на пола като признаци, на основата на които се извършват престъпления от омраза. Рядко, когато е подаден сигнал за хомофобски или трансфобски нападения и наказателно преследвани, най-често обвиненията са в действия с "хулигански подбуди", доуточняват от GLAS.

"Фактът, че престъпленията от омраза срещу ЛГБТИ не са санкционирани от закона, е добре познат в общностите на ЛГБТИ хората. Неефективното и много бавно разследване на най-сериозните случаи, като убийството на Михаил Стоянов през 2008 г., обезкуражава жертвите на престъпления, свързани с омраза, да докладват и да търсят справедливост", заяви Василев.

От GLAS припомнят, че всеки станал жертва или свидетел, може да подаде сигнал чрез техния портал tolerantni. /news.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822