Саудитска Арабия организира първата в историята Арабска седмица на модата
Любопитно 20.02.2018 18:56
През март Саудитска Арабия ще стане домакин на първата в историята Арабска седмица на модата, слагайки край на продължилите десетилетия наред драконови мерки и забрани върху свободата на изразяване в страната. Арабският моден съвет, който отговаря за организацията на събитието, потвърди новината и обяви, че революционната седмица на модата ще се проведе в столицата Рияд между 26 и 31-ви март и дори вече има насрочено второ издание през октомври.
"Първата Арабска седмица на модата в Рияд ще бъде нещо повече от събитие от световна класа. То е катализатор, чрез който вярваме, че модният сектор ще поведе други икономически сектори като туризма, гостоприемството, пътуването и търговията", заяви принцеса Нура бинт Файсал ал Сауд - почетен президент на съвета.
Това е поредната положителна промяна, въведена от престолонаследника Мохамед бин Салман - могъщия наследник на саудитския трон, който ръководи кампанията за реформиране на петролната зависимост на страната, разширяването на частния сектор и овластяването на жените.
Само за няколко месеца той въведе нови закони, с които промени завинаги живота на жените в силно консервативната страна. Така те получиха правото да шофират, да присъстват заедно със семействата си на футболни мачове, да работят в ресторанти и кафенета, а отскоро и да започват собствен бизнес без съгласието на съпруг или роднина мъж.
От декември бе дадена и известна свобода на изкуството и развлеченията с откриването наново на киносалоните в страната. Привържениците на твърдата политика, които смятат кината за "заплаха за културната и религиозна идентичност", бяха в основата на поставянето им извън закона през 80-те години. През декември обаче техният глас беше заглушен и беше даден тласък на либерализацията. /БГНЕС
"Първата Арабска седмица на модата в Рияд ще бъде нещо повече от събитие от световна класа. То е катализатор, чрез който вярваме, че модният сектор ще поведе други икономически сектори като туризма, гостоприемството, пътуването и търговията", заяви принцеса Нура бинт Файсал ал Сауд - почетен президент на съвета.
Това е поредната положителна промяна, въведена от престолонаследника Мохамед бин Салман - могъщия наследник на саудитския трон, който ръководи кампанията за реформиране на петролната зависимост на страната, разширяването на частния сектор и овластяването на жените.
Само за няколко месеца той въведе нови закони, с които промени завинаги живота на жените в силно консервативната страна. Така те получиха правото да шофират, да присъстват заедно със семействата си на футболни мачове, да работят в ресторанти и кафенета, а отскоро и да започват собствен бизнес без съгласието на съпруг или роднина мъж.
От декември бе дадена и известна свобода на изкуството и развлеченията с откриването наново на киносалоните в страната. Привържениците на твърдата политика, които смятат кината за "заплаха за културната и религиозна идентичност", бяха в основата на поставянето им извън закона през 80-те години. През декември обаче техният глас беше заглушен и беше даден тласък на либерализацията. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци
- 18:36 Йордан Цонев обяви, че напуска политиката
- 18:29 Сергей Шойгу: Сигурността на страните от БРИКС е под постоянна заплаха