Да не раздаваме паспорти, а да внасяме хора, които ще работят в България
България 03.02.2018 15:29
България продължава да намалява, като към 2050 г. българите се очаква да бъдат около 5 млн.
Населението на страната застарява и се задълбочава дисбалансът в териториалното разпределение по региони.
Намалява абсолютният брой на живороденитe и коефициентът на обща раждаемост.
Увеличава се броят на умрелите лица и коефициентът на обща смъртност.
Имаме едно лошо съчетание на ниска раждаемост и отлив на млади хора в чужбина.
Качествен аспект на демографската катастрофа е свързан с емиграцията.
Голяма част от българските емигранти са квалифицирани, завършили образование и установили се за дълго във втората си родина.
Над 2 милиона са напусналите страната ни, за да търсят работа и по-добри условия за живот.
За педиода от 1987 до 2017 населението на България е намаляло от почти 9 млн. на близо 7 млн.
Като се добавят и трайно живеещите в чужбина, които учат или работят извън България, тогава намалението за тези 30 г. е до 30%.
Образованите и квалифицираните продължават да заминават в чужбина, въпреки привидно нарасналите възможности за развитие в България.
Тревожно високо е нивото на потенциални емигранти сред най-младите българи.
Разбира се, ниското заплащане продължава да е една от основните причини за този процес.
Икономиката ни страда не само от липсата на работна ръка, но и от липсата на платежоспособни клиенти.
Намаляването на броя на българите вече създава проблеми за работодателите и бизнеса.
Намалява количеството и качеството на населението ни, като резерв за работна сила и потребление.
Намаляващото население на България при равни други условия, е и намаляващ пазар, респективно.
Проблем е, че икономиката на България вече не може да произвежда достатъчно продукти и услуги, поради липса на квалифицирани хора.
А колкото повече застарява населението, толкова по-малък е броят на работещите хора спрямо пенсионерите.
Това съответно носи риск за издръжката на пенсионната и здравната системи.
Да си внесем хора, но такива, които да са на легални трудови договори и да вкарват пари в осигурителните ни системи.
Не просто да даваме паспорти на някой само защото е имал българско потекло, без да се знае дали ще остане да живее и работи у нас, а няма да замине за друга държава.
Да внасяме хора, за да работят и внасят данъци и осигуровки в България./offnews.bg
Населението на страната застарява и се задълбочава дисбалансът в териториалното разпределение по региони.
Намалява абсолютният брой на живороденитe и коефициентът на обща раждаемост.
Увеличава се броят на умрелите лица и коефициентът на обща смъртност.
Имаме едно лошо съчетание на ниска раждаемост и отлив на млади хора в чужбина.
Качествен аспект на демографската катастрофа е свързан с емиграцията.
Голяма част от българските емигранти са квалифицирани, завършили образование и установили се за дълго във втората си родина.
Над 2 милиона са напусналите страната ни, за да търсят работа и по-добри условия за живот.
За педиода от 1987 до 2017 населението на България е намаляло от почти 9 млн. на близо 7 млн.
Като се добавят и трайно живеещите в чужбина, които учат или работят извън България, тогава намалението за тези 30 г. е до 30%.
Образованите и квалифицираните продължават да заминават в чужбина, въпреки привидно нарасналите възможности за развитие в България.
Тревожно високо е нивото на потенциални емигранти сред най-младите българи.
Разбира се, ниското заплащане продължава да е една от основните причини за този процес.
Икономиката ни страда не само от липсата на работна ръка, но и от липсата на платежоспособни клиенти.
Намаляването на броя на българите вече създава проблеми за работодателите и бизнеса.
Намалява количеството и качеството на населението ни, като резерв за работна сила и потребление.
Намаляващото население на България при равни други условия, е и намаляващ пазар, респективно.
Проблем е, че икономиката на България вече не може да произвежда достатъчно продукти и услуги, поради липса на квалифицирани хора.
А колкото повече застарява населението, толкова по-малък е броят на работещите хора спрямо пенсионерите.
Това съответно носи риск за издръжката на пенсионната и здравната системи.
Да си внесем хора, но такива, които да са на легални трудови договори и да вкарват пари в осигурителните ни системи.
Не просто да даваме паспорти на някой само защото е имал българско потекло, без да се знае дали ще остане да живее и работи у нас, а няма да замине за друга държава.
Да внасяме хора, за да работят и внасят данъци и осигуровки в България./offnews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон