Гоним злото с понички и мръвки

България 28.01.2018 19:12

Над 7000 участници дрънкаха чанове на "Сурва 2018“, гостите на фестивала наблегнаха на скарата.

"Не вдигайте телефона, повече групи не мога да приема“ - служителката в Регионалния исторически музей в Перник е в паника. По обед в събота вече са постъпили заявки за 69 групи от по 20 човека, които искат да разгледат Музея на минното дело - единствен по рода си на Балканския полуостров. Докато посетителите крачат бодро зад екскурзовода, придържайки с ръка каските, които стоят върху главите им като супници, в историческия музей навалицата е пред тоалетната.

„Какво да им гледам на фустите и забрадките - възмущава се нетърпелива дама, която пристъпва от крак на крак. - Ние сме група, дошли сме тук от Брацигово заради карнавала. Трябваше да затворят музея заради нас. Трийсет души сме, докато се изредим в тоалетната, те ти дошло време за тръгване".

Докато групата от Брацигово проучва местните WC забележителности, в централната градска част на Перник текат дефилета с кукерици, бабугери, сурати, плюфкачи, харачари, станчинари, дервиши, старци и други. 7477 участници - рекорден брой според организаторите на "Сурва 2018“ - разиграват театрални сценки. Зрителите на фестивала са ограничени с въжета. Много от тях недоволстват заради журналисти с баджове, които им закриват гледката. "Ей сега ще им покажа на тях", възмущава се дребна жена, която е изпуснала цялата сцена, защото телевизионен екип е решил да се настани точно пред нея. Мушва се небрежно под въжето и припва напред. Веднага е съзряна от бдителен полицай, който се изправя с цял ръст пред нея и разперва ръце: "Вие накъде?" "Журналистка съм, журналистка". "Аха, а къде ви е баджът?" - пита полицаят с изражение "Не на мен тия". - "Ей оня кукер преди малко ме прегърна. Докато ме друсаше, сигурно ми го е свалил", отговаря жената. Полицаят отстъпва и пропуска "репортерката" сред останалите.

"Страшни снимки направих от първия ред", радва се тя, когато се връща при спътничките си. В това време полицаят със строго изражение размахва пръст на баба с внуче, което се опитва да докопа кукер зад въжето. След това се съсредоточава върху разговора, който води с колега по радиостанцията - поръчва си тройка кюфтета.

От сцената водещият приканва за пореден път

на чист български групата от гр. Лакони, Сардиния. Най-накрая някой се сеща да им преведе какво се очаква от тях. Девет държави са представени на тазгодишното 27-о издание на международния фестивал на маскарадните игри "Сурва". Участниците са от различни краища на България, Македония, Сърбия, Албания, Румъния, Испания, Италия, Словения и Португалия.

Малките зрители, на които в един момент страшилищата им доскучават, се преместват в "Мечкарницата" - работилница за детски маски в Общинския младежки дом. Мероприятието е безплатно и много скоро се заформят опашки.

Докато кукерите обхождат района, който организаторите са им поверили да разчистят от уроки и зли сили, множеството вече е преминало към втората част от ритуала. Централната фигура в нея е царят, за когото се заформя трапеза на селския мегдан. Той трябва да хапне няколко залъка, да отпие от виното и да започне да нарича за здраве, плодовитост и берекет.

На мегдана в Перник се е струпало цяло кралско войнство

Прочистили се от злото, хората се ръгат с лакти, за да отрупат трапезите - дървени маси, които не стигат за всички, така че по-разсъдливите поръчват храна в кутии. Кебапчета, кюфтета, пържоли и другите мръвки, с които посетителите на фестивала се тъпчат, конкурират кулинарния фестивал в сръбския град Лесковац. Месарите на "Рощилиадата" обаче трябва да взимат уроци от родните си колеги, които ревностно следват принципа "Ден година храни". Така е и с всичко останало. Тукашните печалбари не са чували за промоцията „две на цената на едно“ и даже и не им хрумва да правят подаръци на хората, които им правят по-голям оборот. Пернишки специалитети няма, но за сметка на това на всяка втора крачка се предлагат казанлъшки понички. Като на всеки панаир, има сергии със сливенски чорапи, италианска конфекция, китайски лъкове и мечове, както и панери с кошмарни кученца, които си клатят главата влудяващо и се въртят в кръг.



Каре:



Бутиково представление



Малко след 14 ч маскарадните игри "Сурва 2018“, част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, вече са бутиково представление. Част от зрителите са попрекалили с греяното вино и се друсат по улиците на Перник, сякаш са се накичили с тежки чанове. Отнякъде се пръкват цели групи с нагиздени в ярки цветове циганки, които започват да се прегръщат и да се снимат с гостите, които говорят на чужд език. След такава прегръдка някой пропищява, че портфейлът му е избягал. В цялата дандания воплите му остават нечути.

В края на фестивала, когато маските на тържеството са паднали, центърът на града остава пуст, мизерен и осеян с боклуци. Културно наследство, ама друг път. /monitor.bg

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361