Караянчева: Ще има отворен дебат за Истанбулската конвенция

България 14.01.2018 16:47

В сряда в 14.00 часа в зала „Изток“ под мое ръководство ще има отворен дебат за Истанбулската конвенция. Това каза председателят на Народното събрание Цвета Караянчева на пресконференция в централата на ГЕРБ, предаде репортер на БГНЕС.

В извънредния брифинг в партийната централа участваха и двама министри - вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева и правосъдният й колега - Цецка Цачева.

Караянчева покани на дебата всички народни представители, които се интересуват, правосъдния министър с нейния екип, НПО-тата, които се интересуват от това. Караянчева подчерта, че имат изключителна воля да направят максимално отворен дебат, да запознаят всички, поканени са и представителите на вероизповеданията. „Аз също съм провела разговори с някои от митрополитите, те също имат притеснения. За да можем да изясним тази тема и съответно да ратифицираме конвенцията, когато обаче всички са убедени в това, което ще гласуват народните представители”, каза председателят на НС. Конвенцията ще трябва да мине през възможно повече парламентарни комисии.

На пресконференцията Екатерина Захариева подчерта, че една от двете основни причини да свикат пресконференцията е тази да разсят всякакви спекулации, че ПП ГЕРБ се е отказала от ратифицирането на Истанбулската конвенция. Другата причина е да се опита да налеят „малко здрав разум в БСП”. Тя припомни, че европейските социалисти са едни от двигателите на това Европейският парламент да подкрепи тази конвенция с много голямо мнозинство. „Много е странно това разминаване в позициите и когато сме в Брюксел подкрепяме, когато сме в България се противопоставяме”, каза Захариева. Тя призова хората внимателно да се запознаят, особено депутатите в България с текстовете на конвенцията.

Цялото наименование на тази Конвенцията за превенция и борба срещу насилието над жени и домашното насилие. „Терминът социален пол всъщност е от 70-те години на миналия век термин, който означава разчупване на стереотипите за двата пола – мъж и жена, наложените стереотипи, които поставят жената в неравноправно и подчинено положение”, каза тя. „Надявам се в предстоящите обсъждания, които ще направим, българските социалисти да послушат лидера на Европейските социалисти Сергей Станишев и да поправят политическата грешка, както той нарече решението на БСП вчера”, каза тя.

Министърът на външните работи е категорична, че няма да се наложи изменение на конституцията. Тя обясни, че тази конвенция ще задължи например българската държава да осигури превенция, да осигури подходяща психологическа помощ и за жертвите и за насилието, да въведе текстове в Наказателния кодекс, които да криминализират това, и да осигури домове за жертвите от насилие, временни центрове за защита.

„Към момента на финал за междуведомствено обсъждане са два пакета от промени в българското законодателство - най-общо казано промени в граждански закони и промени в наказателно-процесуални, които са все в тази посока за засилване на противодействието спрямо актове на насилие, основни на пол”, каза правосъдният министър Цецка Цачева.

Тя посочи, че април 2016 г. конвенцията бе подписана под условие за последващо ратифициране. „Самата конвенция дава възможност тя да бъде ратифицирана със съответни резерви. Такова е и законодателното предложения, което бе одобрено от МС и изпратено на народните представители”, каза Цачева. „Големият финален дебат за съдържанието на конвенцията безспорно трябва да се проведе в българския парламент сред и от законодателите - това са българските народни представители”, заяви Цачева. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911